Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Lara'da İmar Artışı Kaçınılmaz

Larapark ihalesi sonuçlandı. Bizim başından beri söylediklerimize rağmen, ihale "hatalı" yapıldı. Biz hep, "Bırakın kaç parayı, yapılacak projeye göre gerekirse bedava verin, gerekirse üzerine teşvik verin" dedik.

Sabah Gazetesi/Fatih ALTAYLIb>Larapark ihalesi sonuçlandı. Bizim başından beri söylediklerimize rağmen, ihale "hatalı" yapıldı. Biz hep, "Bırakın kaç parayı, yapılacak projeye göre gerekirse bedava verin, gerekirse üzerine teşvik verin" dedik. Ama öyle yapmadılar.

Benzer pek çok turizm projesi gibi Larapark da Erkan Mumcu'nun fikriydi. Yıllar önce Lara'yı birlikte gezerken yapmayı düşündüklerini anlatmıştı.

"Burada önce projeleri yarıştıracağız. Herkes projesini getirecek. Devletin, yerel yönetimin, sivil toplumun ve turizm sektörünün temsilcileri önce projeyi seçecek. Sonra da bu projeyi aynen Atatürk Havalimanı gibi süre esasına göre ihaleye çıkartacağız" demişti. Önce projeleri yarıştırarak "projenin ahlakını", sonra süreyi yarıştırarak "kamunun menfaatini" koruyacağını söylüyordu.

Ancak Larapark ihalesi öyle yapılmadı. Önce 10 milyon YTL'ye verildi, biz kıyameti koparınca ihale tekrarlandı bu kez 20 küsura gitti. Bu para az mı, çok mu bilemem. Çünkü oraya ne yapılacağını bilmiyorum. Çay bahçesi mi yapılacak, Disneyland mi kimse bilmiyor.

Tahminen ihaleyi alan Fettah Tamince de bilmiyor. Şimdi üzerinde çalışacak. Tamince hakkındaki söylentiler, iddialar ne olursa olsun turizmi bilen, işini iyi yapan biri. Larapark'ı da elinden geldiğince iyi yapmaya çalışacaktır ama bu büyük proje Tamince'nin "elinden gelene" bağlı olmamalıydı.

Bu arada biliyorsunuz orada yüzde 2'lik bir inşaat sınırlaması var. Şimdiden söyleyeyim, bu sınırlamaya uyulması mümkün değil. Çünkü yüzde 2'lik izinle orada Disneyland falan yapılamaz.

Peki bunu ben biliyorum da, ihaleyi yapanlar bilmiyor mu? Elbette biliyorlar. Zaten bildikleri için böyle yapıyorlar. İmar iznini artırmak idarenin yetkisinde. Bu yetkiyi ellerinde bulundurup, ihaleyi alanı kendilerine sürekli bir şekilde bağlamak için bu yöntemi kullanıyorlar. Bence Lara'daki imar izni bir şekilde artacaktır. İsterseniz iddiaya girelim.

http://www.yapi.com.tr/haberler/larada-imar-artisi-kacinilmaz_47843.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!