Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Lara Park İhalesi Rixos’un Sahibi Tamince’nin Oldu

Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince, Lara Kent Park ihalesini kazandı. Antalya Lara’da bulunan ve Kültür Bakanlığı’nca temalı park yapılmak üzere tahsise açılan alana, Tamince’nin şirketi Fine Grup bünyesindeki Ude Tur, 22 milyon 720 bin YTL verdi.

Hürriyet Gazetesi
Lara Park İhalesi Rixos’un Sahibi Tamince’nin Oldu

ixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince, Lara Kent Park ihalesini kazandı. Antalya Lara’da bulunan ve Kültür Bakanlığı’nca temalı park yapılmak üzere tahsise açılan alana, Tamince’nin şirketi Fine Grup bünyesindeki Ude Tur, 22 milyon 720 bin YTL verdi.

Geçen yıl nisan ayında yapılan ve Limak’ın kazandığı ihalenin iptalinin ardından ikinci kez satışa çıkan Lara Kent Park’ı, yeni sahibini buldu. Antalya’da temalı park yapılmak üzere açılan arazinin 49 yıllık tahsis ihalesini, Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince kazandı. Gündeme geldiğinden beri tartışmalara neden olan ve 3 bin 500 dönümlük bir alanı kapsayan Lara Park’a, Rixos Otelleri’ni de bünyesinde bulunduran Fine Grup’a ait Ude Tur Yatırım, 22 milyon 220 milyon ile en yüksek teklifi verdi.

EN BÜYÜK TURİZM İHALESİ:


Daha önce ihalesi iptal edilen Antalya Lara Plajı mevkiindeki alan için 4 firma başvuruda bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı toplantı salonunda dün yapılan ve Türkiye’de en büyük turizm ihalesi olan Lara Park için 4 teklif verilmişti. Ancak ihalenin başlangıcında, Yazıcı Demir- Çelik, çekildiğini açıkladı. Ude Tur, Five Mounts ve Öztaş İnşaat’ın yarıştığı müzakere, 5 milyon 220 bin YTL’den başladı. Açık artırmada Ude Tur’un 20 milyon 870 bin YTL’lik teklifinin ardından, Öztaş da müzakereden çekildi. İhale sonucunda Lara Park, 22 milyon 720 bin YTL teklifte bulunan Ude Tur’da kaldı.

DOĞAL SİT ALANIYDI:

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alınarak "temalı park" yapılmak üzere özelleştirilmek istendiği günden bu yana Lara Kent Park’ı pek çok tartışmanın nedeni oldu. İnce kumu ve endemik bitkileri nedeniyle 1992 yılında doğal sit alanı ilan edilen 3 bin 500 dönümlük Lara Kent Parkı için daha önce Belediye, bir proje hazırladı. Rixos Oteller zincirinin sahibi Fettah Tamince de, bu alana "Disneyland" kurmak üzere girişimde bulunmuştu. Ancak doğal dokunun tahrip edileceği ve kamu yararının ortadan kalkacağı endişesiyle gelen tepkiler üzerine bundan vazgeçildi.

TEMALI PARK YAPILACAK:

Bu gelişmelerin ardından devreye giren Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2004 yılında, "turizm bölgesi" ilan ederek Belediye’nin Lara’daki planlama yetsini elinden aldı. Ancak Bakanlık da park alanındaki yapı yoğunluğunu yüzde 1’den yüzde 2’ye çıkararak 70 bin metrekare inşaat izniyle "temalı park" yapılmak üzere alanı, pazarlık usulü 49 yıllığına kiraya vereceğini açıkladı. 28 Nisan 2006’da yapılan ilk ihalede Lara Kent Parkı 10.5 milyon YTL’ye Nihat Özdemir’e ait Limak İnşaat firmasına verildi. Ancak bu tahsis fiyatın düşüklüğüne yönelik tepkiler nedeniyle iptal edildi.

306 milyon YTL’lik yatırım planlayan Tamince ’çevre’ güvencesi verdi

İhalenin ardından Lara Park’a en az 306.2 milyon YTL’lik yatırım yaparak binlerce kişiye istihdam sağlayacağını açıklayan Ude Yatırım ve Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince, gelen tepkiler üzerine de çevreci yatırım yapacakları sözü verdi. İptal edilen ilk ihaleye katılmama nedenlerini "Biz ticaret yapıyoruz. Her gün finans imkanlarımız değişiyor. Daha önce, öncelikli başka projelerimiz vardı. Şimdi daha uygun bir zemin oluştu, başvurduk. Başka hiçbir anlamı yok" diye açıklayan Tamince, Disneyland hatırlatması üzerine de "Disneyland 1960’ların projesi, bizim idealimiz daha iyi ve yenilerini Türkiye’ye getirmek" dedi. Daha sonra yazılı bir açıklama da yapan Tamince, "Antalya’ya bugün yılda 7 milyon turist geliyor. 2020 yılına doğru rakamın 20 milyonlara çıkması bekleniyor. Lara Park’ı doğru kullanırsak, bu rakamları kat be kat aşabiliriz" dedi.

AKP’den şaibe iddialarına yanıt

Lara Park projesine karşı çıkan çevreciler, "Lara’yı Kurtarma Komitesi" adıyla Başbakan Erdoğan’a faks göndererek ihalenin iptalini istemişti. Komite sözcüsü Osman Aydın, Başbakan ve ailesinin, bu tahsis ihalesi yapıldığı sırada Tamince’nin otelinde kalmasının da şaibelere yol açacağına dikkat çekmişti. Aydın’ın, şaibe iddiasına AKP çevrelerinden şu yanıt geldi: "Şeffaf bir ihalenin sonucunun Başbakan ile ve onun tatil köyünde kalmasıyla ne alakası var? Başbakan kendi imkanlarıyla tatilini yapıyor. Burada kalmasa başka yerde kalacaktı. Zaten Fettah Tamince’yi yeni tanıyor değil. Eskiden beri tanıyordu."

http://www.yapi.com.tr/haberler/lara-park-ihalesi-rixosun-sahibi-tamincenin-oldu_47731.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!