Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Tamince'ye Diyet Borcu Ödendi'

Antalya Lara Kent Parkı ihalesini Fethullah Gülen 'e hayranlığıyla ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a yakınlığıyla tanınan Rixos Otelleri'nin sahibi Fettah Tamince 'nin almasına tepkiler sürüyor.

Cumhuriyet Gazetesib>Antalya Lara Kent Parkı ihalesini Fethullah Gülen'e hayranlığıyla ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla tanınan Rixos Otelleri'nin sahibi Fettah Tamince'nin almasına tepkiler sürüyor.

Lara'yı Kurtarma Komitesi Basın Sözcüsü ve Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın bugüne kadarki sürecin oyundan ibaret olduğunu söyledi. Aydın, ''Lara'nın turizm alanı ilan edilmesinden bu yana geçen sürecin tümü, Tamince için hazırlanmış. İlk ihalenin iptali ve tüm gelişmeler meğer oyunmuş. Biz bunu bilemedik ve elimizde kanıtlarımız yoktu'' dedi.

DYP İl Başkanı Ahmet Kiştin de AKP'li Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel'in yerel seçimler öncesinde hazırlattığı seçim kitapçığında Lara'da temalı parktan söz ettiğini anımsatarak ''Tahsisi alan turizmci de gazetelere 'Hayalimdeki Proje' diye Lara Disneyland'ı anlattı. O tarihlerde görüşmeler, pazarlıklar başladı. Sermaye yapısı karışık ve kaynağı belli olmayan Tamince, nisan ayında birinci ihaleye yetişemedi. İhale iptal edildi. Şimdi de Tamince'nin şirketine peşkeş çekildi ve diyet borcu ödendi'' diye konuştu.

'Hukuken doğru değil'
DSP İl Başkanı Baştuğ Çalışır ise Mimarlar Odası'nın açtığı davanın sonucu beklenmeksizin, tahsis yoluna gidilmesinin hukuken doğru olmadığını vurguladı. İhaleyi Tamince'nin almasının etik olmadığını belirten Çalışır, ''Siyasi iktidarlara bu kadar yakın insanların, kamu vicdanını sızlatacak, şaibe yaratacak girişimlerden uzak durması gerekiyor. Orada ne yapılacağı da belli değil. Yöntem yanlış, bedel düşük. Antalyalının destek vermediği bir yeri kim alırsa alsın yanlıştır. Bunu bir de iktidara yakın birisi alırsa adına peşkeş diyoruz'' dedi.

Turizmciler de ihalenin şekline tepki göstererek şunları söylediler:

''Şartları belli olmayan bir ihale yapıldı. Tamince'nin sözünü ettiği Avrupai projenin içeriğini bilen kimse yok. Antalya'da temalı parka ihtiyaç var. Ama tek bir büyük alanda değil. Yoğunluğu başka başka bölgelere kaydırılmış 4-5 bölgede yapılmalıydı. Böyle bir uygulama, Antalya'da hareketliliği ve ticari canlanmayı sağlardı. Turizmde monokültürleşme var. Gelecekte eğilimler değişebilir. Bu durum dikkate alınarak, Lara, ekolojik dengesi dikkate alınarak korunabilmeliydi.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/taminceye-diyet-borcu-odendi_47760.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!