Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Libya Hak Edişlerin %50'sini Hemen Ödemeye Hazır

Libya Başbakanı Ali Zeydan, duran projelerin yeniden başlaması için bir an önce şirketlerin geri dönmesini beklediklerini; bunun için hak edişlerin yüzde 50'sini hemen ödemeye hazır olduklarını söyledi.

yapi.com.tr / AA
Libya Hak Edişlerin %50'sini Hemen Ödemeye Hazır

Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Libya Başbakanı Ali Zeydan, onuruna verilen yemekte Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve iş dünyasından temsilcilerle biraraya geldi. Zeydan'ın Libya'da iş yapan Türk firmalarının hak edişleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulunduğu yemeğe, Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Emhammed Abdülaziz, Libya İçişleri Bakanı Aşur Süleyman Şuayil, Libya Altyapı ve İskan Bakanı Ali Hüseyin Elşerif ile Libya Gençlik ve Spor Bakanı Abdülselam Abdullah, TÜSİAD Başkanı Muammer Yılmaz, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, ASKON Başkanı Mustafa Koca'nın yanısıra Ahmet Çalık, Remzi Gür ve Ali Sabancı gibi çok sayıda iş adamı da katıldı.

Libya hükümetinin 3 ay önce göreve başladığını anımsatarak, 3 ay içinde Türkiye'ye 2. ziyaretlerini gerçekleştirdiklerine dikkat çeken ve bu ziyarette hem siyasi hem ekonomik hem de ticari anlamda görüş alış verişinde bulunmak ve işbirliği yapmak için bir araya geldiklerini belirten Ali Zeydan, Libya'daki kalkınmayı gerçekleştirmek için Türkiye'yi partner olarak gördüklerini dile getirdi.

"Türk şirketlerin Libya'ya dönmesi için tüm olanakları sağlamaya hazırız"
     
Türk şirketlerinin daha önce Libya'da yaptığı işleri, kaldığı yerden yapmasını arzu ettiklerini aktaran Zeydan, bu şirketlerin tekrar Libya'ya dönmeleri için ellerinden gelen tüm olanakları sağlamaya hazır olduklarına dikkati çekti. Duran projelerin yeniden başlaması için bir an önce şirketlerin geri dönmesini beklediklerini vurgulayan Zeydan, bu şirketlerin hemen iş başı yapmaları açısından hükümetin bir karar aldığını, hak edişlerin yüzde 50'sini hemen ödemeye hazır olduklarını kaydetti. Geriye kalan yüzde 50'nin ise 2 parça halinde ödeneceği bilgisini veren Zeydan, şunları söyledi:
     
ZaferZafer Çağlayan ve Ali Zeydan (Foto: Salih Zeki Fazlıoğlu / AA)''Şirket işe başladıktan sonra bu ödemeler yapılacaktır. Bazı Türk şirketleri bu savaş nedeniyle zarar gördüler; biz tabi ki bu zarar ziyanları ödemek istiyoruz. Yalnız bildiğiniz gibi Libya bir savaş dönemi geçirmiştir. Bu sadece Türk şirketlerinin değil, bütün dünya ülkelerinin Libya'daki şirketlerini ilgilendiren bir konu. Bu şirketlerin, bu zarardan dolayı büyük sıkıntılar çektiğini biliyoruz. Mutlaka bunun telafi edilmesi gerekmekte. Şu anda bu konuda bir dizi çalışmalar yürütülüyor. Neden bunları yapıyoruz? Çünkü bütün tarafların hak ve hukuklarını en iyi şekilde tespit etmek ve bunların daha sonra ödenmesi için çalışıyoruz. Bu konuda ortak bir anlayış üzerinde hemfikir olmalıyız. Ödenmesi gereken neyse bu zarar ziyan için, muhakkak bir mekanizma oluşturmalıyız. Çok ciddiyiz bu konuda. Bunu biliyor ve benimsiyoruz. Ancak şu anda bildiğiniz gibi biz savaştan çıkmış bir ülkeyiz. Bu savaş Libya'daki bir çok şeyi tahrip etti''.
    
''Hak kaybı olmayacak, biraz sabır''
    
Libya Başbakanı Zeydan, Türkiye'nin müteahhitlik alanında Libya'da büyük işleri olduğunu anımsatarak, ortaklarına önem verdiklerini söyledi. Hak kaybının olmayacağının altını çizen Zeydan, ancak biraz sabır gerektiğini ifade etti. Şu an öncelikleri olduğunu ve bu bunları halletmek zorunda olduklarını vurgulayan Zeydan, zamana ihtiyaç duyduklarını, bunun da bazı şeyleri geciktirebileceğini dile getirdi. Hak edişler ve zarar-ziyanlar konusunda ortak bir anlayış üzerinde uzlaşılacağını aktaran Zeydan, 2 taraf arasında bir anlaşma sonucu bu konunun üstesinden gelineceğini belirtti.
     
Şu anda devam eden projelerle ilgili olarak, bunlardaki hak edişlerin uygulama derecesine göre mutlaka ödeneceğini anlatan Zeydan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlişkilerimiz uzun zamanlı, ortaklığımız ise stratejik ortaklık"

''Sizler daha önceki rejimin kurum ve kuruluşlarıyla anlaşmıştınız. Dolayısıyla orada çok değişik icraatlar yürütülüyordu. Bunların hepsi geçmişte kaldı. Bu nedenle zorluklar çektiniz ve işlerinizi düzgün bir şekilde yapamadınız. Bazı çevreler bu nedenle çok para kazanmış da olabilirler. Ancak şimdi, şu anda bütün anlaşmalar her iki tarafın hak ve hukukunu gözetecek şekilde yapılacaktır. Bu nedenle, şu an devletimiz idarenin daha iyi hale gelmesi için ve kurum ile kuruluşların yapılandırılması için çalışmakta.

Bir kaç gün önce bakanlar kurulu toplantısında 'Özel güvenlik firmalarının tesis edilmesi' konusu gündeme geldi. Ben Türk iş adamlarına, bizim ilişkilerimizin uzun zamanlı, ortaklığımızın ise stratejik ortaklık olduğunu söylemek istiyorum. Şu anda sizinle olan ilişkilerimizde bu özel meseleden, durumdan dolayı bizleri anlayışla karşılamanızı bekliyorum. Bu yöndeki yorumlarımızı mutlaka göz önünde bulundurunuz. Bunu, bu şekilde değerlendirirseniz, biz size asil ortak olarak, o gözle bakacağız.

Bu tabi ki bir kaçış değil. Hak hukuk ödenecek demiştim. Tekrar söylüyorum, bir hak-hukuk varsa, bu mutlaka ödenecektir. Ancak işbirliğinin, bir çok alanda bu çalışmalarımızın gelecekte daha uzun vadeli olması açısından sizden ricam buna bu şekilde, bu pencereden bakmanızdır. Daha önceki rejim, bildiğiniz gibi verdiği sözleri tutmuyordu. Bu devrim hakkın geri alınması için yapılmıştır. Ancak geçici olarak bu devrimin bazı sorunları bizim için engel teşkil etmekte. Eminim ki işbirliği için bundan sonra el ele vererek, bu işin üstesinden geliriz. Sanırım hiç bir kuşku uyandırmayacak şekilde durumu açık bir şekilde ifade ettim.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/libya-hak-edislerin-50sini-hemen-odemeye-hazir_104808.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!