Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Likör Fabrikası Eskidji'ye Düştü

Tekel'in 500 gayrimenkulü Eskidji Müzayede Evi tarafından ‘halktan teklif alma’ yöntemiyle satılacak. Daha önce başta Galatasaray olmak üzere b

Hürriyetb>Tekel'in 500 gayrimenkulü Eskidji Müzayede Evi tarafından ‘halktan teklif alma’ yöntemiyle satılacak. Daha önce başta Galatasaray olmak üzere birçok kurumun ve şirketin almak istediği Mecidiyeköy'deki Likör Fabrikası'nın yeri için de Eskidji teklif alacak.

Tekel Genel Müdürlüğü'nün ülke genelindeki satılabilir 1.174 gayrimenkulünden 500'ü şubat ayında Eskidji Müzayede Evi tarafından ‘halktan teklif alma’ yöntemiyle satılacak. Teklif alınacak gayrimenkuller arasında İstanbul'da Ali Sami Yen Stadı'nın yanındaki 29 bin 750 metrekarelik Mecidiyeköy Likör Fabrikası da bulnuyor. Başta Galatasaray olmak üzere birçok kurum ve şirketin daha önce çeşitli yöntemlerle almaya çalıştığı arazi için Eskidji Müzayede Evi teklif alacak.

Eskidji Müzayede Evi'nin sahibi Dikran Masis, sözleşmeyi 2003 Aralık ayında imzaladıklarını belirterek, ‘‘1328 gayrimenkulün mevcut durum tespitini yaptık, 1174 gayrimenkulün satışı mümkün görünüyor. Bunlardan da şu anda satışa hazır durumda olan 500'ünü şubat ayının sonlarına doğru satışa sunacağız. Gayrimenkuller, halktan teklif alma usulü ile satılacak, ‘‘Biz teklifleri toplayacağız ve Tekel'e sunacağız. Teklifler Tekel tarafından değerlendirilecek ve uygun görülenler onaylanacak’’ dedi. Halktan teklif alma usulünün başarısı için, katılımın çok yüksek olması gerektiğini vurgulayan Masis, satışların aynı anda 5-6 ilde birden gerçekleşeceğini ve tümünde İstanbul ile simultane bağlantı kurulacağını söyledi. Halktan teklif alma usulünde, mal sahibinin hiçbir şekilde rakam telaffuz etmeyeceğini belirten Masis, ‘‘Halk en yüksek rakamı, o günkü toplantıda verecek. Toplantıdan sonra yapılacak teklifler dikkate alınmayacak. İpi toplantıda göğüslemek lazım’’ dedi.

Kubilay Anıtı'nın arazisi de satılıyor

Satılacak gayrimenkuller arasında Ankara Keçiören'de apartmanlar, Artvin'de bahçeli müstakil binalar, Aydın'da geniş alanlı arsalar, Balıkesir Ayvalık'ta yanmış durumdaki bir kilisenin de bulunduğu arsa, İzmir'de Şehit Kubilay Anıtı'nın bulunduğu arazi, İstanbul Kağıthane'de 135 bin 102 metrekare boş arsa, Bodrum, Fethiye ve Marmaris'te sosyal tesisler, İskenderun'da 165 bin metrekare alana sahip depolar, Kocaeli Merkez Otogar'da 30 bin metrekare arsa da var.

Tekel: 2 milyar dolar bekliyoruz

ANKARA'da yapımı uzun süredir devam eden ve ‘İki kule' olarak bilinen Genel Müdürlük binaları Tekel'in gayrimenkullerinin satışının dışında tutuldu. Tekel Genel Müdürü Sezai Ensari, ‘‘Onun inşaatı bitiyor ama bitince onu da elden çıkartacağız. Belki satılır, belki vergi borcu karşılığı Maliye Bakanlığı’na verilebilir. Türkiye'deki bütün gayrimenkullerimiz satılacak. Şu anda satışa çıkartılan gayrimenkullerin toplam değerini 2 milyar dolar olarak tahmin ediyoruz’’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/likor-fabrikasi-eskidjiye-dustu_8658.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!