Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Lületaşının Korkulu Rüyası 6’ıncı Kez Ertelendi

Geçen yıl 3 Ağustos'ta açıklanan '100 Günlük İcraat Programı'nda 3 Kasım'a kadar ihalesi yapılması öngörülen Alpu Termik Santrali ve Kömür İşletmesi'nin ihalesi 6. kez ertelendi.

yapi.com.tr
Lületaşının Korkulu Rüyası 6’ıncı Kez Ertelendi

Eskişehirlilerin korkulu rüyası haline gelen Alpu Termik Santrali ve Kömür İşletmesi ihalesi bir kez daha ertelendi. Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait Eskişehir Alpu Kömür Rezerv Alanı özelleştirmesinde ön yeterlilik ve son teklif tarihi 27 Haziran oldu. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ilanına göre, 27 Eylül 2017 tarihinde “işletme hakkı verilmesi” yöntemiyle özelleştirileceği ilan edilen alanın ihalesine 27 Haziran’a kadar teklif verilebilecek.

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştı
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 3 Ağustos günü açıklanan ‘100 Günlük İcraat Programı'nda, Alpu Termik Santrali'nin 100 gün içerisinde ihaleye çıkarılması hedefleniyordu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın icraatları arasındaki ihale, icraat programında “12 Yerli kömür kaynaklarımızın ekonomiye kazandırılması kapsamında; Eskişehir Alpu’da yaklaşık 1.000 MW kurulu gücünde termik santral kurulması için ihaleye çıkılması” olarak geçiyordu.

Zengin lületaşı yakıtları bulunuyor
Sözcü'de yer alan habere göre, termik santralin kurulacağı alanda zengin lületaşı yatakları bulunuyor. Lületaşı, yaklaşık 50 metre derinliğinde açılan kuyulara giren işçiler tarafından çıkartılıyor. Eskişehir’de lületaşı işlemecileri kuyulardan çıkartılan lületaşlarını işleyerek pipolar ve çeşitli hediyelik eşya yapıyor. Bunlar da başta ABD olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerine satılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/luletasinin-korkulu-ruyasi-6inci-kez-ertelendi_170477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!