Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Maden İhracatçılarının Gözü Yeni Üretim Alanlarında

Başbakanlık'ta bekleyen ve içinde yeni maden ve ocak ruhsat izinlerinin olduğu 51 bin dosyanın ilgili bakanlıklara gönderildiğini kaydeden Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Erdinç, "Bu izinlerin verilmesiyle doğaltaş sektörünün 7 milyar dolarlık 2023 yılı doğaltaş ihracatı hedefine 2017'de ulaşabiliriz" dedi.

yapi.com.tr / AA
Maden İhracatçılarının Gözü Yeni Üretim Alanlarında

16 Haziran 2012 tarih ve 2012/15 sayılı Başbakanlık Genelgesi dolayısıyla yeni maden izinlerinin alınamadığını anımsatan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Osman Erdinç; bunun, sektörü büyük sıkıntıya soktuğunu söyledi. Yeni ocakların açılamaması dolayısıyla sektör ihracatının düştüğünü ileri süren Erdinç, "Bu hafta, yeni üretim alanları açılmasındaki tıkanıklık giderilerek, Başbakanlık'ta bekleyen ve içinde yeni maden ve ocak ruhsat izinlerinin olduğu 51 bin dosya, ilgili bakanlıklara gönderildi" dedi.

Erdinç, sektörün, geçen yıl 5 milyar doların üzerinde ihracat yaptığını, genel ihracata katkısının, yan ürünlerle beraber 15 milyar doların üzerinde olduğunu vurguladı. Sektörün Türkiye ekonomisindeki yerinin ise 35 milyar dolar civarında bulunduğunu kaydeden Erdinç, gerekli izinlerin verilmesiyle diğer sektörlere göre 10 kat fazla istihdam sağlayan madenciliğin önünün açıldığını dile getirdi.

Doğaltaş sektörünün 2023 yılı ihracat hedefinin, 7 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdinç, "Bu izinlerin verilmesinden sonra doğaltaş sektörünün 7 milyar dolarlık 2023 yılı hedefine, 2017'de ulaşabiliriz. Aslında bu haftayı, madencilerin bayram haftası olarak ilan edebiliriz. Bu nedenle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederim" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maden-ihracatcilarinin-gozu-yeni-uretim-alanlarinda_117590.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!