Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Doğaltaş Sektöründen 167 ülkeye 1 Milyar 649 Milyon Dolarlık İhracat

Türkiye doğaltaş sektörü, 2013 yılının ilk 9 ayında 167 ülkeye 1 milyar 649 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri, en fazla ihracat yapılan ülkeler oldu. Sektörün yıl sonu için 2,2 milyar dolar, 2023 yılı için ise 7 milyar dolarlık ihracat hedefi bulunuyor.

yapi.com.tr / AA
Doğaltaş Sektöründen 167 ülkeye 1 Milyar 649 Milyon Dolarlık İhracat

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Ege Maden İhracatçıları Birliği verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye doğaltaş sektörü 2012 yılının Ocak-Eylül dönemine göre ihracatını yüzde 19 arttırdı.

Doğaltaş ihracatında Çin ve ABD bereketi yaşanıyor. Türkiye 2013 yılının geride kalan diliminde en fazla doğaltaş ihracatını 728 milyon 389 bin dolarla Çin'e gerçekleştirdi. Son 5-6 yıldır sektörün gözde pazarı haline gelen Çin'e ihracatın yılsonunda 1 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Küresel ekonomik kriz öncesinde doğaltaş sektörünün en önemli ihracat merkezlerinden olan ABD, hala güçlü bir konumda bulunuyor. ABD'ye ocak-eylül döneminde doğaltaş ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 218 milyon 848 bin dolar oldu.

Türkiye için önemli pazarlardan biri olan Irak'a ise aynı dönemde geçen yıl 69 milyon dolar olan ihracat, bu yıl yüzde 16 artarak 80,7 milyon dolara çıktı. Doğaltaş ihracatında Suudi Arabistan 72,6 milyon dolarla dördüncü sırada bulunurken, geçen yılın aynı dönemine göre en fazla ihracat artışı Azerbaycan'a gerçekleşti. Bu ülkeye yapılan doğaltaş ihracatı yüzde 93 artışla 37,9 milyon dolar oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogaltas-sektorunden-167-ulkeye-1-milyar-649-milyon-dolarlik-ihracat_113266.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!