Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

41 Yeni Otel Geliyor

Türkiye’nin kıyıları birer birer ranta açılırken otel yapımları da tam gaz devam ediyor. Ekonomi Bakanlığı’nın yayımladığı yatırım teşvik belgesine göre Aralık ayında 41 otel projesi yatırım teşvik desteği almış durumda.

yapi.com.tr
41 Yeni Otel Geliyor

Ekonomi Bakanlığı Aralık ayına ait yatırım teşvik belgesi listesini açıkladı. Bugün Resmi Gazete’de yer alan listeye göre 2014 yılı Aralık ayında toplam 62 turizm yatırımına teşvik verildi. 13 yatırım “modernizasyon” ve “tesvi” başlığı altında teşvik alırken, teşvik alan yatırımların 49’u yeni yapılacak yatırımlardan oluşuyor. Yeni yapılacak 49 yatırımın 8’i öğrenci yurdu geriye kalan 41 tanesi ise yeni otel olarak açıklandı.

Sol Portal'in haberine göre, yatırım teşvik belgesi aldığı açıklanan 41 yeni otelin 14 tanesi 5 yıldızlı, 9 tanesi 4 yıldızlı, 10 tanesi 3 yıldızlı, 3 tanesi 2 yıldızlı, 4 tanesi ise butik otel olarak açıklandı. Teşvik alan 5 yıldızlı otellerin 7 tanesi Antalya’da, 2 tanesi Muğla’da yer alıyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Afyon illerinde de birer tane 5 yıldızlı otel projesi teşvik almış durumda. Butik otellerin ise 2 tanesi İstanbul’da, 2 tanesi ise Muğla’da yer alıyor. Teşvik alan 5 yıldızlı otellerin 13 tanesinde yerli sermaye yatırımcıyken 1 tanesinde yabancı sermayenin yatırımcı olduğu görülüyor.

Turizme genel bakış: Bu kadar otel gerekli mi?

Türkiye Otelciler Federasyonu’nun Turizm Raporu’nda yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 2012 yılında 375 olan 5 yıldızlı otel sayısı 2013 yılında 413’e ulaştı. 5 yıldızlı otellerin yer aldığı illere baktığımızda ise en büyük pay %51 ile Antalya’nın, bunu %13 ile İstanbul ve  %8 ile Muğla takip ediyor.

2010 yılı için tesislerdeki ortalama kalış sürelerine ve doluluk oranlarına bakıldığında ise doluluk oranının yalnızca Antalya ve Muğla için %50’nin biraz üzerinde olduğu söylemek mümkün. Antalya’nın doluluk oranı %59, Muğla’nın %51, İstanbul’un ise %44. Ortalama kalış sürelerinde de durum doluluk oranına benzer şekilde. Antalya’da ortalama kalış süresi 5,1 gün, Muğla’da 4,4gün, İstanbul’da ise 2,2 gün.

Tesislerin doluluk oranları göz önünde tutulduğunda akıllara yeni tesis yapmak gerekli mi sorusu geliyor.Türkiye’nin kıyıları birer birer turizm sektörüne peşkeş çekilirken bu verilerle yapılan hamlelerin ve verilen teşviklerin bir plan kapsamında olup olmadığı sorusu gündeme geliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/41-yeni-otel-geliyor_128402.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!