Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Madenlerde Denetim Krizi

Facialarla gündeme gelen madenler, şimdi de denetim kriziyle karşı karşıya. Zonguldak’ta maden ocaklarında denetim yapan iş müfettişlerinin işverenler tarafından dövülmek istendiği iddia edildi. İş Müfettişleri Derneği de gerekli önlemlerin alınmasını istedi

yapi.com.tr
Madenlerde Denetim Krizi

Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun’un, ağutos sonunda yaptığı açıklamalar, söz konusu krizi ortaya çıkardı. En çok maden ocağının bulunduğu il olan Zonguldak’ın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Coşkun, denetimlerden bahsederken müfettişlerin dayak yiyebileceğini iddia etti. Coşkun’un açıklamasında bu durum, “Soma’daki sıkıntılardan sonra iş güvenliğinden hiçbir sıkıntımız yok. Ancak gelen arkadaşlarımız biraz şartlı geliyorlar. Dört, beş gün Zonguldak’ta kalacaklar. Denetime gidiyorlar. Denetimde üç, dört gün içerisinde giderilecek arızaları da iş kapatma nedeni olarak gösteriyorlar. Arkadaşları dövecekler, biz frenliyoruz. Bir bakanlık müfettişinin, ocakta dayak yiyip çıkması zorumuza gider. Valimize durumu söylediğimizde, sağ olsun duyarlı davrandı” sözleriyle anlatıldı.

Tehdit etme cüretinde bulunuyorlar

İş Müfettişleri Derneği yetkilileri de konuyla ilgili Hürriyet’e bir açıklama yaptı. Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre tehditlerin kendilerine kadar ulaştığını belirten dernek yetkilileri, şu bilgileri verdi:

“Ulusal ve uluslararası mevzuat sağlık ve güvenlik tedbirlerinin alınması açısından açıkça işverene sorumluluk yüklemişken, son dönemde tüm kesimler tarafından haksız şekilde yanlış ve yanlı kamuoyu algısı oluşturularak iş müfettişlerinin hedef haline getirildiğini üzülerek görmekteyiz. Bunun yansıması olarak da son dönemde kimi işverenler müfettişlerin işlerini yapmalarını engellemek için tehdit etme cüretini kendinde bulabiliyorlar. Ancak şu bilinmelidir ki, doğrudan bakan adına denetim yapan yılın en az 200 gününü dışarıda ailelerinden uzakta geçiren, kimi zaman yerin 600 metre altında göçük kimi zaman ise bir gökdelen inşaatında düşme riskiyle karşı karşıya kalan müfettişler, denetimler sırasında çalışanların maruz kaldığı tüm risklere maruz kalmakta buna karşın özveriyle çalışmaktadır. Meslek örgütü olarak, tüm bu sıkıntılarına rağmen görevini her zaman olduğu gibi layıkıyla yerine getirmeye devam eden iş müfettişlerinin arkasındayız. Aynı duyarlılığı , yaptığımız iş ile sağlık ve güvenliklerinin korunmasına katkı verdiğimiz çalışma ortamında bulunan bütün taraflardan , işçi ve işveren örgütlerinden ve yetkili tüm mercilerden de görmek istiyoruz”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/madenlerde-denetim-krizi_133980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!