Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mahkeme, Saros Limanı İmar Planlarının İptali Davasını Reddetti

Edirne'de Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllülerinin Saros FSRU Limanı ve Kara boru hattının imar planlarının iptali için açtıkları davayı Edirne İdare Mahkemesi reddetti.

yapi.com.tr
Mahkeme, Saros Limanı İmar Planlarının İptali Davasını Reddetti

Saros Gönüllülerinin Saros FSRU Limanı ve Kara boru hattının imar planlarının iptaline yönelik dava Edirne İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre; Edirne İdare Mahkemesinin yaptığı keşif ve bilirkişi heyet incelemesi sonucunda hazırlanan raporda, tarım ve orman alanlarını korumayan, üst ölçekli planlara aykırı, tepeden inme bir karar ile Saros FSRU Limanının Saros Körfezi Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi’ne yapılmasında planlamanın hukuka aykırı olduğu bilimsel olarak tespit edilmişti.

“Tek bir bilirkişi görüşüne göre reddetti”
Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Davamızı haklı bulan bilirkişi heyetinin raporu, hepimizi umutlandırmış ve mahkemenin davamızın kabulüne karar vereceğine dair inancımızı arttırmıştı.

Edirne İdare Mahkemesi üç kişilik akademisyen bilirkişi heyetinin bilimsel raporu gereğince davamızı kabul edip Saros Fsru Doğalgaz Limanı imar planlarını iptal etmek yerine ÇED davasındaki tek bir bilirkişinin gerekçesiz görüşüne göre davamızı reddetmiştir.” denildi.

Gerekçe ‘üstün kamu yararı'
Çevre gönüllüleri, “Mahkeme Saros Körfezi’ni katleden Saros FSRU Doğalgaz Limanını onaylama gerekçesini ‘Dünya üzerinde özellikle pandemi süreci ile başlayan enerji güvenliği ile arzındaki düşüş ve fiyatlardaki aşırı artış nedeniyle sıvılaştırılmış doğal gazın, LNG gemileriyle taşınmasının, yüzer sistemlerle depolanmasının ve gazlaştırılmasının, Türkiye açısından büyük önem taşıdığı, bu nedenle söz konusu projenin uygulanmasında klasik söylem olan Üstün Kamu Yararı bulunduğu dikkate alınmıştır’ diye açıklamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllülerinin açıklamasında, “20 yıldır enerji arz güvenliğini sağlayamayanların, ekonomik çöküşten kurtuluşu bu tür projelere bağlayanların, dışa bağımlı dövize endeksli, pahalı enerji ithalatı için Saros Körfezi’ni daha fazla katletmelerine izin vermemeliyiz.” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkeme-saros-limani-imar-planlarinin-iptali-davasini-reddetti_188974.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!