Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Maket Mağduru Olmamak için Banka Desteği Alın"

İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman, konut sahibi olmak isteyenlerin ‘maket mağduru’ olmamak için ne gibi önlemler alabileceklerini açıkladı. Büyükduman, “Müteahhide kredi açarak ev almak yerine, bankadan kredi kullanarak ev sahibi olun. Birikimlerinizi en iyi bu şekilde garanti altına alırsınız” dedi.

yapi.com.tr
"Maket Mağduru Olmamak için Banka Desteği Alın"

Tüketicilerin uygun fiyatlı ama gelecekte prim yapacağına inandıkları projelere yöneldiklerini, ancak bunun yatırım kararı için tek başına yeterli bir kriter olmadığını söyleyen Ahmet Büyükduman, göz ardı edilmemesi gereken önemli unsurları ‘projeyi yürüten firmanın finansal gücü, deneyimi ve itibarı’ olarak sıraladı. Türkiye’de konut yatırımlarının eskiden beri nihai alıcının finansmanıyla yürütüldüğünü, bunun ‘topraktan girme’ olarak isimlendirildiğini ve bu yöntemin, ‘önce yap, sonra sat’ yerine ‘önce sat, sonra yap’ müteahhitlerinin sayısını hızla yükselttiğini belirten Büyükduman, şöyle konuştu:

“Müteahhit önce satmakla projenin finansmanını da garanti altına almış oluyor. Ayrıca konut projesi tamamlandığında piyasa koşullarında meydana gelebilecek olumsuz koşullara karşı kendisini güvenceye alıyor.  Peki topraktan giren, maketten ev alan tüketici ne olacak? İşte onlar çoğu zaman, henüz somut bir şey gör-rmeden paralarını teslim ettikleri müteahhidin insafına kalmış oluyorlar. Yani tüketiciler, ileride konutlarını teslim alacakları umuduyla, proje henüz başlamadan müteahhide kredi açmış oluyorlar.  Oysa kredi açmak bir  uzmanlık işidir. Kredi uzmanı olmayan vatandaşların koşulsuz açtıkları kredi müteahhitlerin yüzünü güldürürken kendilerini çözümü olmayan sorunlara sürükleyebiliyor”.

Bankadan kredi kullanın, birikiminizi garantiye alın

Bu sıkıntının önüne en başından geçmenin çok net bir çözümü olduğunu belirten Büyükduman, maketten ev almanın en sağlam yolunu ‘müteahhide kredi açarak değil, bankadan kredi alarak ev sahibi olmak’ olarak açıkladı. Tüketicilerin devam eden projelerde kendi birikimlerini en iyi bu şekilde garanti altına alabileceklerinin altını çizen Büyükduman bunun nedenini şu sözlerle açıkladı:

“Ben bir banka tarafından kredilendirilen projelerden az da olsa kredi kullanarak konut sahibi olmayı öneriyorum. Çünkü tüketici yasalarına göre yapımı devam eden konutları kredilendiren bankalar, o konutların teslim edilmesinden müteahhit ile birlikte sorumludurlar.  Bu nedenle bankalar, kredi kullandıracakları projeleri ve müteahhitleri çok iyi inceler ve projenin aksamaması için gerekli teminatları edinirler. Banka tüketiciye açtığı kredi tutarını hemen müteahhit hesaplarına geçmez.  İnşaat ilerledikçe müteahhide para verir. Böylece o proje için gerekli paralar sadece o projeye harcanır ve projenin tamamlanması garanti altına alınır”

Marka projeler daha güvenli

Konut edinmek isteyenlere “Siz siz olun,   maketten aldığınız evin aslına da sahip olmak istiyorsanız arada mutlaka bir banka olmasına dikkat edin” mesajını veren Ahmet Büyükduman bu noktada marka projelerden konut edinmenin daha güvenli olduğuna da dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/maket-magduru-olmamak-icin-banka-destegi-alin_102388.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!