Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Makine Endüstrisi Dünya Pazarlarındaki Payını Büyütmek İstiyor

Son on yılda büyük ekonomik hamleler yapan Türkiye makinecilikte de ihracat devleri arasına girmeyi hedefliyor. Türkiye Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği'nin Hannover Sanayi Fuarı'nda yaptığı açıklamaya göre Türkiye 2023 yılında dünyanın en büyük beşinci makine ihracatçısı olmayı; 100 milyar dolarlık makine ve tesis ihraç etmeyi hedefliyor.

yapi.com.tr
Makine Endüstrisi Dünya Pazarlarındaki Payını Büyütmek İstiyor

Makine imalatında Avrupa altıncısı olan Türkiye, dünya sıralamasında ise 27'inci. Türkiye'nin makine imalatı son on yılda 2 milyar dolardan,14 milyar dolara yükseldi. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Birliğin yönetim kurulu üyesi Sevda Kayhan Yılmaz, Hannover Sanayi Fuarı'ndaki basın toplantısında makine ve tesis satışlarının toplam ihracat içindeki payını yüzde sekizden yüzde 20'ye çıkarmak için çalışacaklarını söyledi.

Hannover'deki dünyanın en büyük yatırım malları fuarına bu yıl 223 Türk şirketi katılıyor. İhracatçılar Birliği Hannover'de, küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında bilgi akışı sağlayıp inovasyon şebekeleri kurulmasına yardımcı olan bir Alman kuruluşuyla işbirliği anlaşması imzaladı.

En büyük pazar Almanya

Türk malı makinelerin en çok ihraç edildiği ülke, Almanya. Yüzde on yedilik ithalat payıyla Almanya,Türk makinelerinin en önemli pazarını oluşturuyor. Türkiye Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği işbirliğini öncelikle Almanya'nın Baden Württemberg, Kuzey Ren Vestfalya ve Bavyera eyaletleri üzerinde yoğunlaştırıp Alman şirketleriyle birlikte dünya piyasasına makine üretmeyi hedefliyor.

Avrupa'nın ekonomik büyüme rekortmeni olan Türkiye'de önümüzdeki on yılda, 100 milyarı makine sanayinde olmak üzere toplam 500 milyar dolarlık yatırım yapılacak, demiryolu hatlarının uzunluğu da 11 binden 25 bin kilometreye çıkarılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/makine-endustrisi-dunya-pazarlarindaki-payini-buyutmek-istiyor_107249.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!