Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Maliyeti 100 Milyar Doları Aşabilecek Çok Büyük Bir Proje

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinin 100 milyar doları aşabileceğini ifade ederek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

yapi.com.tr
Maliyeti 100 Milyar Doları Aşabilecek Çok Büyük Bir Proje

Sofya ziyareti dönüşünde soruları yanıtlayan Topbaş, Fikirtepe’de bina yüksekliklerine 80 metre sınırlama getirdiklerini, İstanbul’un yenilenmesi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Kadir Topbaş, “Başbakan’ımızın talimatları ve basına vermiş olduğu söylemlerde de dile getirdiği gibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul ölçeğinde bizler, Anadolu’da diğer kentler, deprem ve afet dönüşümü başta olmak üzere bu çalışmayı başlatıyoruz” dedi.
 
İstanbul’un yenilenmesi için afet riskini bir fırsat olarak değerlendirdiklerini ifade eden Topbaş, sözlerini şöyle konuştu:

“Maalesef çarpık yapılaşma düzensiz bir gelişme var. Bugün de her anlamda risk taşımakta. İstanbul’un bahsedilen üç ilçesi en önde riskli gördüğümüz yapıları da içine alan Avcılar ve Küçükçekmece gibi ilçeler. Ama diğer ilçelerde de bu var. Tümünde esasında bu çalışmalar yapılacak. Burada birinci etapta 100 milyon dolarlardan bahsediliyor ama bunları çok daha geçecek olan 100 milyar dolarları aşacak büyük bir proje bu. Çünkü biz artık İstanbul’un bu afetlerle tehdit altında olmasını arzu etmiyoruz. Bu konuda yerel yönetimler olarak bizler ciddi bir işbirliği içinde çalışmaktayız. Aynı şekilde hükümetle de ilgili bakanlıkla da çalışıyoruz. Şuanda komisyonda olan afet yasası var. İstanbullularda şunu gördük ben bundan dolayı teşekkür ediyorum. Hiç olmadığı kadar bu dönemde İstanbullular buna hazır. Bu konuda beraber hareket edilmek isteniyor. Bu riski ortadan kaldırmamızı arzu etmek istiyorlar. Bu işbirliğini siyasetin ötesinde diğer siyasi partiler de destek vermekte. Kentteki bu çalışmaları yapacağız.”
 
“Bazı ilçelerde lokal olarak kentsel dönüşüm projeleri başladı”
 
Bazı yüklenici firmaların Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm projesiyle ilgili olarak yaptıkları anlaşmaları bozmak istediklerine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fikirtepe’de uygulanan projede hiçbir şeyi değiştirmeyeceklerini söyledi. İstanbul’un bazı ilçelerinde lokal olarak kentsel dönüşüm projelerine başlanıldığını aktaran Topbaş, şunları kaydetti:
 
“Şu anda bu projeye başlanılan yerler var; Ümraniye’de de Küçükçekmece’de de diğer ilçelerde de Esenler’de de Beyoğlu gibi yerlerde bölgelerde lokal olarak başlanıldı. Fikirtepe ile ilgili bir düzenleme yapıyoruz. Özellikle Fikirtepe’yi dile getirmek istiyorum. Oradak yüksekliklerle ilgili bir düzenleme kararı aldık. Bunu da araziyi kirleten yanlış propaganda yapan birileri ortaya çıktı. Orada biz verdiğimiz imar haklarını hiçbir şekilde insanlarımıza kaybettirmeyeceğiz. Özellikle bina yüksekliklerine 80 metre gibi bir sınırlama getiriyoruz. Zaten daha önce de vermiştik bunu. Vadiden tepeye kadar her parselde yapılacak yapılarda kendileri alacakları imar hakları ile birlikte 80 metreyüksekliğe kadar yapabilme imkanı da getirecek bir modeldir Fikirtepe. Burada hiçbir endişe olmasın. Çünkü bazı yüklenici müteahhit firmalar, ‘imarda eksiklikler oluyor, sizinle yaptığımız anlaşmaları bozmak istiyoruz, daha az haklarla görüşelim konuşalım’ diye ifadeler kullanıyorlarmış. Hayır biz hiçbir şeyi değiştirmiyoruz. Aynı şekilde devam edecekler.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/maliyeti-100-milyar-dolari-asabilecek-cok-buyuk-bir-proje_96858.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!