Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

''Mardin, Hem Rüzgar Hem Güneş Enerjisi Üretebilir''

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Dr. Tabip Gülbay, yeni teşvik sistemi kapsamında yurt içi ve yurt dışından birçok iş adamının Mardin'de yatırım yapmak için sıraya girdiğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
''Mardin, Hem Rüzgar Hem Güneş Enerjisi Üretebilir''

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Dr. Tabip Gülbay, Yatırım Destek Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, Mardin'in teşvik sisteminde 6. bölgede yer aldığını, bu kategorinin en avantajlı bölge olduğunu, avantajı gören yatırımcıların teşvik belgesini almak için yarış halinde olduğunu vurguladı. Gülbay, teşvik sisteminin hibe olmadığını, vergi muafiyetinden yararlanma imkanı sunduğunu belirtti.

Teşvik yasasından en iyi şekilde yararlanılması için bir an önce 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) bitirilmesi gerektiğini kaydeden Gülbay, şunları söyledi:

''Mardin'de yatırım yapacak bir yatırımcının yüzde 116 muafiyet imkanı bulunuyor. Yeni teşvik paketi yayımlanmadan önce kente 2012 yılının ilk 6 ayında 21 teşvik belgesi ve 146 milyon lira yatırım olacağı tahmin ediliyordu. Sadece Temmuz 2012'de alınan 8 teşvik belgesiyle yatırım tutarı 147 milyon lira oldu. Yılın ilk 6 ayında alınan teşvik belgeleriyle bin 12 kişilik istihdam öngörülürken, sadece temmuz ayında 661 kişilik istihdam sağlanacağı tahmin ediliyor. Temmuz ayında alınan en geniş kapsamlı teşvik belgesi 100 milyon liradır. Bu teşvikle 5 yıldızlı otel yapılacak. Bu yatırımla 315 kişinin istihdamı hedeflenmektedir. Yeni teşvik yasasına yoğun bir ilgi var. Yurt içi ve yurt dışından bir çok yatırımcı Mardin'de yatırım yapmak için sıraya girmiş durumda.''

Türkiye'nin ünlü markalarının kente yatırım yapmak istediğini dile getiren Gülbay, ''Yatırımcının en çok çekindiği konu, elektrik kesintileri ve dalgalanmaları. Fakat OSB'nin 50 milyon liralık yenilenebilir enerji yatırımı yapmayı düşündüğü, DİKA'nın da fizibilite çalışması yapmayı öngördüğü yatırım çalışması var. Mardin hem rüzgar hem de güneş enerjisi üretebilecek potansiyele sahip. Bu şekilde elektrik probleminin önüne geçilmesi hedefleniyor'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mardin-hem-ruzgar-hem-gunes-enerjisi-uretebilir-_102085.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!