Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmara Bölge Çalıştayı / İstanbul
TMMOB Kadın Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Kurultayı için öngörülen hazırlık çalışmalarının ilki olan Marmara Bölge Çalıştayı, 76 kişilik katılımla, 7 Haziran 2009 tarihinde Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi‘nde yapıldı. Çalıştaya İstanbul, Bursa ve Kocaeli‘den Çevre, Elektrik, Fizik, Gıda, Harita ve Kadastro, İnşaat, Jeofizik, Jeoloji, Kimya, Maden, Makina, Metalurji, Orman, Tekstil ve Ziraat Mühendisleri, Mimar, Peyzaj Mimarı ve Şehir Plancıları ile YTÜ, İTÜ, Mimar Sinan, Işık ve Maltepe üniversitelerinden akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Çalıştay kapsamında, "mühendislik/mimarlık/şehir planlama eğitiminde cinsiyetçilik", "cinsiyetçi işbölümü / işyeri pratikleri", "kapitalist krizin kadın mühendis, mimar, şehir plancılara etkisi" ve "TMMOB‘de kadın örgütlenmesi" başlıklarını içeren 4 atölye çalışması gerçekleştirildi.

"Mühendislik/mimarlık/şehir planlama eğitiminde cinsiyetçilik" atölyesi, YTÜ Şehir Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asuman Türkün moderatörlüğünde, çoğunluğunu akademisyen ve öğrencilerin oluşturduğu bir katılımla gerçekleşti. Atölyede; eğitim öncesi eğitimde ve toplumsallıkta cinsiyet ayırımından, üniversite eğitiminin kurgulanmasında ve üniversite akademik kadronun oluşumunda cinsiyetçi ayırımdan ve öğrencilerin karşılaştığı cinsiyetçi tavırlar ve koşullardan bahsedildi. Bu konularda araştırmaların yapılması ve kurultaya kadar tespitlerin saptanması konusunda çalışmaların devam edebileceği de konuşuldu.

"Cinsiyetçi işbölümü / işyeri pratikleri" atölyesi, KESK / Tarım Orkam Sen İstanbul Şube Başkanı Ziraat Mühendisi Şenay Elhüseyni moderatörlüğünde, çoğunluğunu özel ve kamu çalışanlarının oluşturduğu bir katılımla gerçekleşti. Atölyede; iş hayatında kadınların işe alınmada ve işten çıkarılmada yaşadığı zorluklardan bahsedildi. Kadınlar, ücret eşitsizliği, kendini kanıtlamak için fazla çalışma veya erkek tavırları gösterme ve işyerindeki duygusal taciz (mobbing) konularında yaşadıklarından örnekler verdiler, farklı kadın-erkek dağılımlarına sahip mühendislik alanlarına dair gözlem ve yorumlarını aktardılar. Kurultay öncesinde, daha somut önerilerin tartışıldığı bir forum yapılması gerektiği vurgulandı.

"Kapitalist krizin kadın mühendis, mimar, şehir plancılara etkisi" atölyesi ise MMO İst. Şube Kadın Komisyonu ve Kadın Mühendisler e-platformu üyesi Behice Çağlar‘ın moderatörlüğünde, çeşitli mühendislik dalları ve diğer kadın çalışmalarında yer alan kadınların katılımıyla gerçekleşti. Atölyede, krizden en çok etkilenenlerin kadın olduğu konusundan ve kadınların sosyal hak ve güvenceleriyle ilgili kararların çıkarılmasında TMMOB‘nin üzerine düşen görevlerden bahsedildi. Bu sosyal hak ve güvenceler detaylandırıldı. Ayrıca direnişteki kadın işçi ve mühendislere destek amaçlı bir ziyaret önerisi de yapıldı.

"TMMOB‘de kadın örgütlenmesi" atölyesi de İstanbul İKK Kadın Komisyonu Başkanı Y. Mimar Aynur Savaş Uluğtuğ‘un moderatörlüğünde, TMMOB‘ye bağlı odaların üyeleri kadınlar ve oda yönetimlerinde yer alan kadınların çoğunlukta olduğu bir katılımla gerçekleşti. Atölyede, özerk kadın hareketinin nedenleri ve TMMOB‘de örgütlenme amaçlarını belirten bir manifesto hazırlanması gerektiği ve kadına yönelik suçların yaptırımını sağlamak üzere bir yönetmelik çalışması yapılması gerektiği belirtildi. Ayrıca TMMOB içinde kadın çalışmalarına yönelik yapılması gerekenlerle ilgili öneriler de dile getirildi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/marmara-bolge-calistayi-istanbul_96182.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!