Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Marmara Bölgesi'nin Felaketi Olur"

Kanal İstanbul'un yaratacağı ekolojik tahribatı değerlendiren Prof.Dr Cemal Saydam, projeyi "Marmara Bölgesi'nin felaketi olur" diye niteledi.

yapi.com.tr
"Marmara Bölgesi'nin Felaketi Olur"

Sol Gazetesi'nin haberine göre, Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr Cemal Saydam, katıldığı bir televizyon programında, Kanal İstanbul projesini Marmara Bölgesi için bir felaket olarak nitelendirdi.

Saydam; "Deniz bilimleri, bu projenin unutulması gerektiğini söylüyor. Bu projeyle Marmara yaşanmaz hale gelir, ilk kazmayı vurduğunuz andan itibaren geri dönüşü yok. Sistemi bir kez oksijensiz bırakırsanız o hep oksijensiz kalır" dedi.

"İki denizi birleştirirken, bir deniz bilimcisine de soralım denir" diyen Saydam, kendilerine hiçbir şekilde danışılmadığını, fikirlerinin alınmadığını söyledi.

'Bizden sonraki nesiller beni affetmeyeceklerdir'

Projenin Karadeniz üzerinde de sarsıcı etkileri olacağını belirten Saydam; "Karadeniz'e Akdeniz'den çıkacak su miktarının artması Karadeniz'in tuzlanmasını arttırır, bu da Karadeniz'in ekolojik dengesini bozar" dedi.

Saydam, Kanal İstanbul'un yapıldığı durumda, "bizden sonraki nesiller beni affetmeyeceklerdir, yapanları hiç affetmeyeceklerdir" sözleriyle, projeye karşı her platformda sesini yükselteceğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmara-bolgesinin-felaketi-olur_114978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!