Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kanal İstanbul Projesi'nin Unutulması Gerekli"

İstanbulSMD’nin konuğu olan Prof. Cemal Saydam, Kanal İstanbul Projesi’nin ilk kazma vurulduğu andan itibaren geri dönüşü olmadığını ve potansiyel olarak büyük tehlike taşıdığını söyledi.

yapi.com.tr
"Kanal İstanbul Projesi'nin Unutulması Gerekli"

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) tarafından düzenlenen “Mimarlar Bu Ay Neyi Konuşuyor” başlıklı toplantıların bu ayki konuğu Prof. Cemal Saydam oldu.  Açılış konuşmasını yapan İstanbulSMD Başkanı Ersen Gürsel, Kanal İstanbul’un İstanbul’un çevre denizlerine yapacağı etki konusunda ciddi uyarılarda bulunan Cemal Saydam’a kulak verilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Saydam,  Kanal İstanbul olarak topluma lanse edilen ve İstanbul Boğazı’na ilave olarak Karadeniz ve Marmara denizleri arasında ikinci bir su geçişi olması planlanan projenin, ön etüd aşamasında deniz bilimcilerine danışılmadığını ve bunun büyük bir eksiklik olduğunu vurguladı. Konuşmasında iki denizi birleştiren Kanal İstanbul Projesi’nin ne tür felaketlere yol açabileceği konusunun daha projenin başlangıç aşamasında  ortaya  konmuş  olmasının  gerektiğini  vurgulayan  Prof. Saydam, “Sorunu bir havuz problemi olarak ele alırsak, Karadeniz’in Akdeniz’e göre daha yüksek olması ve Boğazların gözle de görünen o akıntısını sağlayan nehir girdileri,  debisini artırmadan bu havuza ikinci bir musluk takmak anlamına gelecek ve Marmara’nın oksijen dengesini bir daha geri dönülmez bir şekilde etkileyerek,  zamanla tüm Marmara bölgesini çürük yumurta kokusunun kaplamasına neden olacaktır. İlk kazma vuruluğu andan itibaren geri dönüşü olmayan ve bu denli potansiyel tehlikeler taşıyan bu projenin rafa kaldırılması değil tamamen unutulması gerekmektedir.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-istanbul-projesinin-unutulmasi-gerekli_114797.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!