Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Marmara Park Şantiyesi Yangın İnceleme Heyeti Raporunu Açıkladı

Makina MO İstanbul Şubesi, İnşaat MO İstanbul Şubesi, Elektrik MO İstanbul Şubesi, Mimarlar Odası Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği'nin görevlendirdiği uzmanlardan oluşan Marmara Park Şantiyesi Yangın İnceleme Heyeti, hazırladığı raporu geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı.

yapi.com.tr
Marmara Park Şantiyesi Yangın İnceleme Heyeti Raporunu Açıkladı

14-16 Mart 2012 tarihlerinde yangın yerinde incelemelerde bulunan heyet, ayrıca kamp alanında kalan işçilerle ve çevredeki görgü tanıklarıyla da görüştü. Rapor, buralardan elde edilen bulugularla hazırlandı.

11 Mart 2012 tarihinde saat 21.00 sıralarında eski Tatilya eğlence merkezinin bulunduğu yerde yapılmakta olan 300 bin m² inşaat alanlı Marmara Park AVM Şantiyesi’nde çalışan işçilerin bir bölümünün kaldığı kamp alanında yangın çıktığının, 3 çadırın yandığının ve 11 işçinin hayatını kaybettiğinin hatırlatıldığı raporda, "Bu facianın sorumlularının ortaya çıkarılması, benzer facialar yaşanmaması ve işçilerin sağlıklı ve güvenli şartlarda barınmasının sağlanabilmesi için bu raporu kamuoyuyla paylaşmayı görev biliyoruz" denildi.

Tespitler (Tanıklıklar)

Heyetin, olayı yaşayan ve tanık olanlarla yapılan görüşmeler sonucunda ulaştığı tespitler raporda şöyle sıralanıyor:

• Olay yerinde, ölen işçilerden Çetin Coşkun’un yakınlarıyla  görüşülmüştür. Çetin Coşkun'un o gün işe başladığını, belgelerini verdiğini, henüz sigortasının yapılmadığını belirtmişlerdir.  Sonraki günlerde Çetin Coşkun’un sigorta girişinin, yangında yaşamını yitirmesinden 2 saat kadar sonra yapıldığı açığa çıkmıştır.

• Görüşülenlerden birisi de müteahhit şirket Kayı İnşaat'ta çalışırken vinçle yaşanan bir kaza sonrasında sakatlanan bir işçidir. Söz konusu işçi, hastanede şirket muhasebecisinin kendisine "olayın iş kazası olmadığını söylemesi, kendilerinin masraflarını karşılayacakları" yönünde telkinde bulunduğunu ancak sonradan kendisine  sahip çıkılmadığını ifade etmiştir. Şirket müdürüne durumu şikayet ettiğini, ancak artık şantiye kapılarından içeri alınmadığını söylemektedir.

• Başka işçiler de şantiyede kazalar yaşandığını (yüksekten düşmeler gibi), ancak üstlerinin örtüldüğünü belirtmişlerdir.

• Çevredekilerden ve işçiler arasından, ölümlerin elektrik çarpmasından kaynaklı olduğunu ifade edenler olmuştur. Bu  iddiaya göre ölenlerin bazıları ranzaya tutunarak kaskatı kesilmiştir.

• İddiaya göre, yangın sırasında sıyrılan kablolardan elektrik çadırın omurgasını oluşturan metal yüzeye ve oradan zeminin de ıslaklığı nedeniyle çalışanlara ulaşmıştır. Çadırın omurgasının ve ranzaların metal olması, elektrik kablolarının buralara temas ettiği iddiaları, yağışlar nedeniyle yerlerin ıslak olması gibi nedenlerle böyle bir ihtimal vardır. Ancak, adli tıp incelemesine ilişkin somut bilgiye ihtiyaç vardır.

• Diğer bazı işçiler ise  yangının çadır kapısı tarafında  başlaması, işçilerin  dışarı çıkamamaları nedeniyle ranzaların altına sığındığını ve yangın nedeniyle öldüğünü belirtmektedirler. Bu işçilere göre işçilerin çadırdan çıkamamasının nedeni yangının çok hızlı gelişmesidir.

• Yangın sırasında yan taraftaki konteynırda olan bir işçi ise (DESAT işçisi, elektrikçi) olayı şöyle anlatmaktadır: "Çadırlarda yerde yatak yoktu, ranzada yatılıyordu. Yangının başladığı  çadırda kalanların sayısı 30-40 kişi kadardı, ancak  pazar günü olması nedeniyle  çoğu dışardaydı. İşçilerin yorganları, şilteleri vardı.  Ayrıca çadır içersinde plastik esaslı malzemeler vardı. Rüzgar nedeniyle yangın çok hızlı yayıldı. İlk çadırda yangın çıktıktan sonra, bir kişi kendini dışarı atarken kapının açılmasıyla birlikte alevler yandaki çadıra sıçradı. Biz  bulunduğumuz  konteynırdan dışarı kaçtık. Ancak geçitler dar olduğundan kapılar insanların çıkmasına engel oldu. Tek bir çıkış yolu vardı; orada sıkışıklık yaşandı".

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5  |   6
http://www.yapi.com.tr/haberler/marmara-park-santiyesi-yangin-inceleme-heyeti-raporunu-acikladi_96862.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!