Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

11 İşçi Yanarak Öldü; 'İş Güvenliği' Yeniden Gündeme Geldi

Esenyurt’ta inşaatı devam eden MarmaraPark Alışveriş Merkezi projesinde çalışan 11 işçinin, kaldıkları çadırda önceki gece çıkan yangında hayatını kaybetmesi, yeniden 'iş sağlığı ve güvenliği' konusunu gündeme getirdi.

yapi.com.tr
1 11 İşçi Yanarak Öldü; 'İş Güvenliği' Yeniden Gündeme Geldi

Esenyurt’ta inşaatı devam eden MarmaraPark Alışveriş Merkezi projesinde çalışan 11 işçinin, kaldıkları çadırda önceki gece çıkan yangında hayatını kaybetmesi, yeniden 'iş sağlığı ve güvenliği' konusunu gündeme getirdi. Diğer alt taşeronlarda çalışan işçilerin konteynerlarda kaldığı inşaatın demir ile kalıp işlerini yapan ve Kayı İnşaat’ın alt taşeronu olan Kaldem firmasında çalışan işçiler ise çadırda kalıyordu. Yangından sonra ortaya çıkan tablo ise İstanbul'un göbeğinde durumun ne kadar kötü olduğunu ortaya koyuyordu: Bir işçinin söylediğine göre yangın tüpleri boştu, ısınmak için elektrik sobası kullanılıyordu, kablolar ortaya saçılmıştı, çadırın tek bir çıkışı vardı.

Bakan Çelik'in açıklaması

Şantiye bölgesine gelerek incelemelerde bulunan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, yaptığı açıklamada şantiyedeki malzemelerin yanmaya çok müsait olduğunu ve yangının 10 dakika içerisinde başlayıp bittiğini tespit ettiklerini söyledi. Radikal Gazetesi'nin haberine göre Bakan Çelik, “Böyle 40 işçimizin kaldığı bir çadırda, karşılıklı çıkış kapılarının olması gerekiyor. Bunun olmadığını yanmayan çadırlardan gördük. Ayrıca malzemeler çok yanmaya müsait, yanıcı malzemeler. Konteynerlerin olduğu bölgede bir sıkıntı yok, böyle olsaydı büyük ihtimalle can kaybı olmadan tahliyesi mümkün olurdu. Bu ve benzeri ilk etapta görülen eksiklikler var. Arkadaşlarım, şu anda bu çalışmayı tamamladılar. Bu iş yeri ile ilgili ruhsatından denetimine kadar hangi noktada olduğunu kendilerinden rapor halinde alacağız ve gerekli açıklamaları daha detaylı bir şekilde yapacağız” dedi.İşçi barınağı için 'eksiği yoktur' belgesi alınmış

Öte taraftan Kaldem Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılan açıklamada ise, "Olayın meydana geldiği mahal, şantiye alanımız dışında olup, inşaat yaptığımız sahadan ayrı ve uzakta yer almaktadır" denildi; işçi barınakları için de defalarca ‘eksiği yoktur’ belgesi alındığı iddia edildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"11.03.2012 günü saat 21.00 sularında Kaldem Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne ait işçi barınaklarında çıkan yangını, derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. İnşaat şantiye sahası dışında ve Kaldem Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kullanımına tahsis edilmiş alanda meydana gelen bu elim olay nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz. Kaldem Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile betonarme işlerinin yapımı için 2011 yılında bir sözleşme imzalanmıştır. Bu sözleşme uyarınca işçilere ait yatakhane ve benzeri mahallerin yapımı, yönetimi, sevk ve idaresinin sorumluluğu Kaldem Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi firmasına aittir. Olayın meydana geldiği mahal şantiye alanımız dışında olup, inşaat yaptığımız sahadan ayrı ve uzakta yer almaktadır. Söz konusu işçi barınakları tarafımızca yapılmamış ve işletilmemektedir. Tarafımıza ait inşaat şantiyemiz rutin olarak kontrol edilmekte ve denetlenmektedir. Bu denetlemeler sırasında şantiyemizin herhangi bir eksikliğinin olmadığı defalarca tespit edilmiştir. Firmamız yangın önlemleri başta olmak üzere işçi sağlığına ve güvenliğine azami derece dikkat etmekte ve gerekli her türlü önlemi almaktadır. Bu konuda Çalışma Bakanlığı, SGK, güvenlik şirketimiz ve benzerleri gibi resmi makamlarca ve kurumlarca her türlü olumlu raporlar tarafımıza layık görülmüştür. Bugüne kadar böyle bir elim kaza firmamıza ait hiçbir şantiyemizde de vuku bulmamıştır. Olayla ilgili inceleme ve araştırma hem resmi makamlar hem de firmamız tarafından başlatılmış olup, bu çalışma neticesinde detaylı bilgi tarafınıza verilecektir. Firmamız bu elim kazada vefat eden işçilerin yakınlarına gereken desteği vermek konusunda kararlıdır".

Ölenlerin kimlikleri

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre yangında ölenlerin kimlikleri ile memleketleri şöyle:

1. Fatih ACUN (23), Ordu-Kumru
2. Ahmet KESKİN (47), Bartın-Merkez
3. Bayram Ege PEHLİVAN, (48) Sivas-Merkez
4. Çetin ÇOŞGUN (42), Sivas-Ulaş
5. Seyfettin TOPAL (38), Ordu-Korgan
6. Abdurrahman DEMİR (42), Tokat-Erbağ
7. Sevdin ÖZEN (28), Van-Özalp
8. İsa TOPAL (22), Ordu-Korgan
9. Ahmet YAHAL (30), Ordu-Kumru
10. Barış KIYAK (30), Muğla-Milas
11. Hakim ALİCAN (46), Bitlis-Tatvan

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü, işçilerin barınma koşullarının nasıl olması gerektiğini net biçimde tanımlıyor

Yazılı bir açıklama yapan İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi ise, barınma sorunu kaynaklı gerçekleşen işçi ölümlerinin devam ettiğine 'Şubat ayı iş cinayetleri' raporunda bir kez daha dikkat çektiklerini anımsatarak, rapordan şu alıntıya yer verdi:

“İstanbul’da ise Sultangazi’de bulunan bir metal fabrikasında çıkan yangında Serkan Aydın ve Murat Özkan yaşamını yitirdi. Serkan, Kars’tan çalışmaya gelmişti ve kalacak yeri yoktu. Murat ise kar yağışı nedeniyle ertesi gün işe geç kalmamak için fabrikada kalmıştı. Bu noktada geçen ay vurguladığımız işçilerin barınma sorununun iş cinayetlerinin nedeni olduğunu tekrar hatırlatıyoruz: Barınma sorunu, çalışma hayatının bir parçasıdır…”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/11-isci-yanarak-oldu-is-guvenligi-yeniden-gundeme-geldi_91114.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Ülkemizde iş kazaları olunca sorumlular aranıyor. İlgili çalışma bakanlığı ve müdürlükleriyle yapılması gereken; iş kazası olmadan önce gerekli kontrolları yapmak ve gerekli tedbirleri almak. Bunu yapmak için de kontrolu yapacak ekipleri eğitmekdir ilk yapılacak iş. Bu cins çadırlar ülkenin her yerinde kullanılıyor. Niye müdahele etmediler bugüne kadar. Umarım bundan sonra tedbir alır, gerekli iş güvenliği eğitimlerini veririz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!