Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Marmaray'a "Cisr-i Enbubi"li Açılış!

Abdülhamid'in yapılması için çok uğraştığı ve dünyanın ilk tüp geçit projeleri arasında yer alan "Cisr-i Enbubi"yi anlatan belgeselin, Marmaray'ın açılış töreninde gösterilmesi planlanıyor.

yapi.com.tr/AA
Marmaray'a "Cisr-i Enbubi"li Açılış!

Belgeseli hazırlayan Türk Tarih Kurumunun Başkanı Metin Hülagü, Osmanlı Devleti döneminde tasarlanan en dikkat çekici projelerden birinin Cisr-i Enbubi (tüp geçit) olduğunu belirterek, "Düşünebiliyor musunuz, 100 yıl önce daha Batı'da bile pek uygulanmadığı dönemde Boğaz'a tüp geçit yaptırmaya kalkmışlar. Bu Osmanlı padişahlarının teknolojiyi yakından takip ettikleri, yeniliklere açık oldukları, ülkelerinin gelişmesini, refahını düşündükleri anlamına geliyor."

"Tüp geçitin ismi Hamidiye olabilir"

Hülagü, Boğaz'a yapılacak köprülerden birine "Hamidiye" adının verilmesini aklından geçirdiğini de söyleyerek, "Çünkü Boğaz'a ilk köprü yaptırmak isteyen ve ilk proje hazırlatan Sultan Abdülhamid. Biz köprülere Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim adlarını koyduk ama Fatih'in de Yavuz'un da boğazla, köprüyle pek ilgisi yok. Fakat Abdülhamid'in böyle bir girişimi var ve nezaketen bundan sonraki bir köprüye onun adı verilebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Cisr-i Enbubi'den Marmaray'a

Marmaray'ın açılış töreninde, TTK tarafından hazırlanan belgeselle "Cisr-i Enbubi" ve iki kıtanın deniz altından birleştirilme hayali anlatılacak.

Sultan Abdülhamid'e, 1860 yılında sunulan Prerault'un Cisr-i Enbubi projesi (deniz altı çelik tünel) ile Sirkeci ve Haydarpaşa garlarının birleştirilmesi amaçlanmış, bir kaç keç revize edilen proje hayata geçirilememişti. Belgeselle Osmanlı'daki önemli ulaşım projelerinin yanı sıra Preault'un tüp geçit teklifi, sözleşme metni ve detayları üç boyutlu olarak gösterilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaraya-cisr-i-enbubili-acilis_113380.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!