Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İşte Marmaray'daki Arızanın Sebebi!

Uzmanlara göre Marmaray'da bir facianın eşiğinden dönüldü. Projede çalışan test mühendisi, “İnsanlar yürürken elektrikler gelmiş olsaydı yolcular yüksek akıma kapılıp ölmüş olurdu“ derken, projeden emekli baş mühendis Akcan ise, “Proje bitmeden işletmeye açmanın ne demek olduğu görülüyor şimdi. Uyarılarımız hep bunlar içindi” şeklinde konuştu.

yapi.com.tr
İşte Marmaray'daki Arızanın Sebebi!

Marmaray’da ilk arıza gerçekleşti. Bir kanalın canlı yayını esnasında gerçekleşen elektrik kesintisi nedeniyle seferler durunca yolcular vagondan inerek yürümek zorunda kaldı. Hükümet yetkilileri ve Bakan Binali Yıldırım arızayı “basit, olağan bir elektrik kesintisi” olarak açıkladı.

Haftalardır Marmaray'ın bu haliyle açılmasının felakete davetiye çıkardığı uyarısında bulunan projenin sinyalizasyon ve haberleşme sistemleri uzman baş mühendisliğinden 2008’de emekli Elektrik/Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan kendisinin haftalardır yaptığı uyarılarda işaret ettiği 15 sorundan birinin, daha ilk gün yaşandığını belirtti.

"Uyarılarımız bunlar içindi"

BirGün Gazetesi'nden Rüya Yüksel'in haberine göre, Akcan, “Proje bitmeden işletmeye açmanın ne demek olduğu görülüyor şimdi. Korkunç bir şey. Uyarılarımız hep bunlar içindi. Olmaması gerekiyordu bunun” dedi.

“Marmaray’ın elektrik enerjisi sistemi Türkiye’yi bir ağ gibi saran 380 bin ya da 154 bin voltluk indirici trafo merkezlerinden alınır. Bu merkezlerin birisi Gebze-Pendik arasında, bir tanesi Haydarpaşa, biri Yedikule biri de Çerkezköy hattı üzerindedir” diyen Akçan, Marmaray'ın buralardan enerji almadan açıldığına dikkat çekti. Akçan şunları kaydetti: Bahsettiğim 380 bin veya 154 bin beş yüz voltluk her iki sistem de Türkiye’nin iki ayrı enerji besleme ring sistemidir. Biri 154 bin, diğeri 380 bin olmak üzere Türkiye’yi çepeçevre dolaşır. Bunlardan enerji almak için de trafolardan istediğiniz gerilim değerine düşürüp almanız gerekir. Bu enerji sistemlerinden beslenmediğiniz takdirde de elektrik temin edilebilir ama böyle arızalar olur.

'Mühendisliğe ihanettir'

Akçan sözlerini şöyle sürdürdü: İstanbul’un içinde dolaşan ve İstanbul’a enerji temin eden orta gerilim enerji şebekesi 34 bin beş yüz voltluktur. Bu her sokağa yakın yerlerden geçer, her mahallede bir veya iki tane trafo merkezleri bulunur. Buralardan evlere enerji temin edilir. Marmaray 25 bin volt kullanır. 34 bin beş yüz voltluk herhangi bir şebekeden kabloyla alınır. Geçici ve özel olarak yaptırılmış transformatörle 34 bin beş yüz volt 25 bin volta indirilir. Bu indirilmiş gerilim Marmaray sistemine, daha doğrusu tünel bölgesi sistemine verilir. Bu bir veya iki yerden yapılmalıdır. 1 yerden yapıldığı duyumunu aldım. Böyle bir enerji besleme sistemi ile böyle bir demiryolu, kitle ulaşım sistemi çalıştırılamaz. Bu büyük bir hatadır. Mühendisliğe ihanettir. Arkadaşlarım nasıl razı oluyorlar bilemiyorum. Uyarılarım tek tek çıkmaya başladı.”

Facianın eşiğinden dönüldü

Marmaray'ın elektrik sistemini yapan ANEL'e bağlı taşeron firmada çalışan ve havalandırma fanlarını test eden makine mühendisi ise BirGün'e yaptığı açıklamada “Sabahki elektrik kesintisi sırasında insanların yürüdüğü yere hatta elektrik varken yüksek voltajlı elektrikten dolayı bizi sokmuyorlardı. İnsanlar orada yürürken elektrikler gelmiş olsaydı insanlar elektrik akımın kapılıp ölmüş olurdu. Büyük bir facianın eşiğinden dönülmüş“ dedi. Test mühendisi şunları kaydetti: “Bu arıza bize acil durum senaryolarının da işlevsiz kaldığını gösteriyor. Tüm İstanbul’da elektrikler kesilse bile elektriği sağlayacak sistem o testi geçememiş demek ki. Elektrikleri kesildiği zaman yangın çıkmış olsaydı da acil durum senaryolarının işlevsiz kalacağını gösteriyor bu arıza.”

ETİKETLER: Marmaray
http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-marmaraydaki-arizanin-sebebi_113494.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!