Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Marmaris’te Büyük İsyan

Marmaris’in Osmaniye köyü için iki maden işletme ruhsatının yürürlükte olduğunu öğrenen çevreciler isyanda: “Turizmle maden birarada olmaz”.

yapi.com.tr/AA
Marmaris’te Büyük İsyan

Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan, Marmaris’in köylerinde maden arama girişimlerinin yeniden başladığı yönünde duyumlar alınca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurduklarını söyledi. Kendilerine verilen cevabın endişe verici olduğunu belirten Ersan, “Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Osmaniye köyünde manganez madeni için bir şahsa, kalker madeni çıkarmak için de bir şirkete verilen işletme ruhsatının yürürlükte olduğu bildirildi. Ayrıca diğer mevkilerdeki maden ruhsatlarının tespit için bilgi ve belgelerin ibraz edilmesi halinde yeniden değerlendirme yapılacağı tarafımıza iletildi” dedi.

2007’de engellendi

Marmaris’in maden işgali altına alınmak istediğini savunan Ersan, bölgede 41 ayrı maden arama izni verildiğini iddia etti. Marmaris halkının 2007 yılında maden sendromu yaşadığını, bunun tekrarlanmasını istemediğini dile getiren Ersan ayrıca, o dönem de İçmeler, Değirmenyanı ve Osmaniye bölgelerinde maden ocağı açma girişimleri olduğunu ancak verilen mücadele sonucu bunun önüne geçildiğini kaydetti.

“Marmaris cennet, cennette maden olmaz”

Filiz Ersan, Marmaris halkının tekrar maden sendromu yaşamasını istemediklerini ve bu yüzden endişelendiklerini belirtti. Ersan, Marmaris’i dünyanın en güzel yerlerinden birisi olarak gördüklerini, bu yüzden burayı “Cennet” olarak nitelendirdiklerini ifade etti. Ersan, sözlerini şöyle tamamladı: “Cennette maden olmaz. Marmaris bir turizm şehri. Turizmle maden bir arada olamaz. Ulu ağaçlar ve endemik bitkiler maden çıkartmak için yol edilmek isteniyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmariste-buyuk-isyan_117601.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!