Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Marmaris Ormanları Moloz Çöplüğüne Döndü!

Marmaris'te ormanlık alanlara onlarca römork inşaat atığı döküldü. Yeni sezona hazırlanan otel ve konutlardan çıkan atıklarla dolan bölge, sadece 1 yıl önce Orman İşletmesi ve gönüllülerce temizlenmişti.

yapi.com.tr/AA
Marmaris Ormanları Moloz Çöplüğüne Döndü!

Marmaris'te inşaat atıklarının ormanlık alanlara dökülmesine çevreciler tepki gösterdi. Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) yetkilileri, vatandaşlardan gelen ihbarlar üzerine Asparan ve Yeşilbelde mevkilerindeki ormanlık alanlarda incelemelerde bulundu.

Marmaris’te İçmeler beldesi girişinden başlayarak Yeşilbelde'ye kadar uzanan Fürth Dostluk Yürüyüş Yolu'nu gezen çevreciler, orman içinden geçen patikanın oldukça temiz olduğunu tespit etti. Daha sonra yakınlardaki Marmaris Belediyeler Birliği (Mariç-Belbir) Katı Atık Depolama Tesisi'ne giden yolda inceleme yapan çevreciler, yol kenarına ve ormanlık alana dökülmüş onlarca römork inşaat atığıyla karşılaştı. Atıkların büyük bir kısmının molozlardan oluştuğu görüldü.

MÇD Başkanı Ahmet Kutengin, gazetecilere yaptığı açıklamada, turizm sezonu başlamayan Marmaris'te inşaat döneminin hızla devam ettiğini söyledi. Özellikle tadilat yapılan otel ve konutlardan çıkan molozların çöplük yerine daha yakında bulunan ormanlık alanlara döküldüğüne işaret eden Kutengin, "Her yıl binlerce turistin tercih ettiği ve yeryüzü cenneti olarak tabir ettiğimiz Marmaris'in ormanlarının bu şekilde kirletilmesine isyan ediyoruz" dedi.

1 yıl önce temizlenmişti

Bölgede geçen yıl Orman İşletme Müdürlüğü ekipleriyle temizlik çalışması yaptıklarını anlatan Kutengin, üzerinden bir yıl geçmeden aynı kirlilikle karşılaşmanın üzüntü verici olduğunu dile getirdi.

Temizleyerek kirliliğin önüne geçilemediğini vurgulayan Kutengin, "Bu atıkların buraya atılmasının önlenmesi gerekiyor. İnşaat atıkları traktörlerle getirilerek dökülüyor. Traktör şoförleri daha fazla mazot yakmamak ve çöplüğe atık döküm ücreti vermemek için moloz gibi atıkları orman içine ve yol kenarlarına döküp gidiyor" diye konuştu.

Kutengin, çöplüğe atık döküm bedellerinin azaltılması halinde kötü manzaraların az da olsa önüne geçilebileceğini savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaris-ormanlari-moloz-coplugune-dondu_118758.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!