Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mavi Akım’dan Gaz Alımı Başlıyor

Enerji Bakanı Güler, Mavi Akım’da doğalgaz alımına 1 Ağustos’tan itibaren başlanacağını söyledi. Bu arada, Gazprom CEO’su Miller, fiyat konusunda a

NTV-MSNBCb>Enerji Bakanı Güler, Mavi Akım’da doğalgaz alımına 1 Ağustos’tan itibaren başlanacağını söyledi. Bu arada, Gazprom CEO’su Miller, fiyat konusunda anlaşmak üzere yarın Ankara’ya geliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Mavi Akım Projesi çerçevesinde gaz alımına protokolde öngörülen 1 Ağustos’ta, zamanında başlanacağını, bunun tahkimle bir alakası olmadığını söyledi. Formül konusunda ısrarlı olduklarını ve yarın görüşmelere yeniden başlanacağını ifade eden Bakan Güler, “bugün de bazı gelişmeler olabilir” dedi. Bu arada, Türkiye’nin Rusya’dan Mavi Akım projesi ile aldığı doğalgazda kontratın miktar ve fiyat revizyonunda tahkime gidilmeden uzlaşmaya varılması için Gazprom CEO’su Alexei Miller, yarın ikinci defa Ankara’ya gelerek, uzlaşma arayacak.

Bakan Güler, LPG konusunda sektör temsilcilerinin düzenlediği toplantı öncesinde gazetecilerin gündemdeki enerji konularına ilişkin sorularını yanıtladı.
Güler, Mavi Akım’da bir uzlaşmanın mümkün olup olmadığının sorulması üzerine “Gayet tabii. Neticede biz uzlaşmadan yanayız. Uzlaşmayla çözeceğimizi düşünüyoruz” dedi.
Bakan Güler, 1 Ağustos’ta sözleşmedeki koşullar çerçevesinde hattı açmayı düşündüklerini belirterek, “Tahkim ayrı bir süreç. Ama biz mukaveledeki şartlara göre yani formüle göre 1 Ağustos’ta açılması için görüşeceğiz” dedi.
Güler, Mavi Akım’a “misilleme” olarak Türk müteahhit firmalarının Rusya’da işlerinin askıya alınabileceği yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine “Hayır kesinlikle böyle bir şey yok. Nihat Özdemir Bey’le görüştüm. Bu maksatlı olarak yayımlanmış bir haber. Tam tersine bizlerle daha fazla ilişki kurmak niyetindeler. Bu sadece enerji sahasında değil, müteahhitlik ve diğer hizmetler sahasında çok yoğun bir süreç başlıyor. İlişkilerimiz çok güzel. Onlar da bunu teyit ediyorlar” dedi.
Güler, Türk tarafının formülde ısrarlı olduğu mesajını vererek, “Çünkü formül doğru olan bir şey” diye konuştu.

İNDİRİM PAKETİ ELE ALINACAK
İlk kez 10 Temmuz’da Ankara’ya gelen Gazprom CEO’su Alexei Miller’in, bu defa yeni bir indirim paketiyle gelmesi bekleniyor.
Türkiye, batı hattı ve Mavi Akım üzerinden olmak üzere 2 koldan en büyük gaz sağlayıcısı olan Rusya ile doğalgazdaki arz fazlalığı ve fiyatları belirleyen formül üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle alım miktarını ve fiyatları düşürmeyi istiyor.
Türkiye ve Gazprom daha önceki görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından karşılıklı olarak başlattığı uluslararası tahkim süreci ise devam ediyor.
Bu arada, Rus basınında yer alan Türk müteahhit firmalarının bu ülkedeki işlerinin askıya alınacağı yönündeki haberlerin doğru olup olmadığı konusu da bir başka gündem maddesi olacak. Sorunun ticari boyuta taşınmasından rahatsız olan Türk tarafı, bu konudaki endişelerini iletecek.

SORUNUN KAYNAĞI YAZIM HATASI
Gazprom formülde bir yazım hatası olduğunu ve bu nedenle Türkiye’nin aldığı doğal gaz karşılığında ödemesi gereken miktardan daha az ödeme yaptığını iddia ediyor.
Türkiye, Mavi Akım üzerinden aldığı doğalgaz için 1,000 metreküp başına yaklaşık 120 dolar öderken, Gazprom kendi formülü uyarınca bu miktarın 153 dolar olması gerektiğini söylüyor.
Türkiye, Mavi Akım projesi üzerinden aldığı doğalgaz alımını 12 Mart’ta durdurmuştu. Gazprom, alımın 1 Temmuz itibariyle yeniden başlaması gerektiğini aksi takdirde al-ya da-öde hükümleri uyarınca ceza uygulanacağını açıklamıştı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/mavi-akimdan-gaz-alimi-basliyor_5191.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!