Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Rusya Gazda İndirimi Kabul Etti

Rusya’nın önde gelen gaz şirketi Gazprom, Türkiye’nin Mavi Akım’dan aldığı doğalgazın fiyatını indirmeye hazır olduklarını açıkladı. Şirket, in

Zaman
Rusya Gazda İndirimi Kabul Etti

b>Rusya’nın önde gelen gaz şirketi Gazprom, Türkiye’nin Mavi Akım’dan aldığı doğalgazın fiyatını indirmeye hazır olduklarını açıkladı. Şirket, indirimin yüksek oranda olmayacağını belirtti.

Gazprom Başkan Yardımcısı Yuri Komarov, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta Türkiye’de yapılan görüşmelerde iki ülke arasında daha önce imzanlanmış doğalgaz sözleşmelerinin ele alındığını kaydetti. Türkiye’nin alacağı gazın ücretini hizmet veya mal olarak ödemesini kabul edemeyeceklerini söyleyen Komarov, “Bu imkânsız. Çünkü Gazprom aldığı kredileri döviz olarak ödüyor, hizmet veya mal olarak değil.” diye konuştu. Komarov, görüşmelerde Mavi Akım projesi çerçevesindeki gaz alımı ve fiyatı konusundaki değişimin de masaya yatırıldığını ifade etti.


Komarov, “Biz belli değişikler yapmaya hazırız. Ancak gaz teslim şartlarında çok büyük bir değişiklik olmayacak. Mevcut durum oldukça zor, ama tüm bu sorunlara kabul edilebilir bir çözüm bulmayı ve yasal yolları kullanmaktan uzak durmayı umuyoruz.” dedi. Komarov, Türk yetkililerle haziran ayı sonunda yeniden bir araya geleceklerini sözlerine ekledi.

Türkiye, Batı hattı ve Mavi Akım üzerinden olmak üzere 2 koldan en büyük gaz tedarikçisi olan Rusya ile doğalgaz alım fiyatını düşürmek için görüşmeler yürütüyor. Geçen hafta üst düzey Gazprom yetkilileri ile görüşen Enerji Bakanı Hilmi Güler, anlaşmada Rusların doğalgaz karşılığında Türkiye’den mal almasını gerektiren yükümlülükler olduğunu hatırlatarak, bunların devreye girmesini istemişti. Türkiye, taleplerinin yerine getirilmediğini belirterek, 12 Mart’ta Mavi Akım üzerinden gaz almayı durdurmuştu. Enerji Bakanlığı, Mavi Akım’dan gaz ithalatını ağustosta başlatmayı planlıyor. Ancak, Gazprom yetkilileri, alımın temmuz ayına kadar yeniden başlamış olmasını istiyor.

Enerji Bakanlığı’ndan Reuters’a bilgi veren bir yetkili, Mavi Akım çerçevesinde Gazprom ile yürütülen görüşmelerin uzun soluklu olacağını belirterek, “Gazprom yetkilileri çarşamba günü yine Türkiye’de olacaklar. Biz iyi bir fiyat indirimi istiyoruz. En azından bize verdikleri fiyatı Avrupa’ya sattıkları gazın fiyatına çekmelerini istiyoruz.” dedi.

Yaklaşık 3,5 milyar dolara mal olan ve Gazprom’un İtalyan Eni ile birlikte işlettiği yaklaşık bin 400 km uzunluğundaki hattan Türkiye bu yıl 2 milyar metreküp gaz alacaktı. Bu yıl Rusya’dan batı hattı ve Mavi Akım’dan alınması planlanan miktar 16 milyar metreküp. Türkiye, Eylül 2002’de Gazprom ile yaptığı görüşmeler sonrasında, bu yıl alacağı miktarı 4 milyar metreküpten 2 milyar metreküpe çekmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusya-gazda-indirimi-kabul-etti_4852.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!