Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mavi Yakalıların İlk Tercihi İnşaat Sektörü

İş ilanları sitesi Elemanonline.net'in Ağustos, Eylül ve Ekim aylarını kapsayan 3 aylık raporuna göre en çok istihdam sağlayan sektör inşaat oldu.

yapi.com.tr
Mavi Yakalıların İlk Tercihi İnşaat Sektörü

İstihdamın mevsimsel olarak düşüş göstermesine rağmen inşaat sektörü, büyüme potansiyeliyle Türkiye'nin lokomotif sektörüleri arasında yer almaya devam ediyor. Ağırlıklı olarak mavi yakalıların istihdam edildiği sektör, genel istihdama olan katkısıyla da dikkat çekiyor. Geçtiğimiz 3 ayda Elemanonline.net üzerinden verilen yaklaşık 40 bin adet iş ilanında, 3 bine yakın ilan sayısıyla başı inşaat sektörü çekiyor. Son üç ayda toplam işe yerleştirilen 16 bin 623 kişiden, bin 576’sı inşaat sektöründe kendine yer buldu. İnşaat sektörünü, 2 bin 500 ilanla gıda ve 2 bin 400 ilanla bilişim sektörleri takip ediyor.

ÖzlemÖzlem Demirci Duyarlarİnşaat sektöründen istihdama büyük katkı

İnşaat sektörünün, Türkiye'nin önde gelen sektörülerinden biri olduğunu dile getiren Elemanonline.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, “Sektördeki büyüme ve devam eden yatırımlar pek çok yan sektörü etkilediği gibi istihdama olan katkısıyla milli gelirde de dikkate değer bir fayda sağlıyor” dedi. Elemanonline.net üzerinde yayınlanan ilanlarda özellikle son yıllarda inşaat sektörünün öne çıktığını belirten Duyarlar, sektörde şirketler arası transferlerin de dikkat çektiğini sözlerine ekledi.

İlanlarda İstanbul ilk sırada

İş ilanlarında İstanbul'un ilk sırada olduğunun bilgisini veren Özlem Demirci Duyarlar, talebin özellikle Avrupa Yakası'ndan geldiğini belirtti. İstanbul'u ise sırasıyla Ankara, İzmir ve Bursa takip ediyor. Elemanonline.net'in aday profiline de değinen Duyarlar, sistemde bulunan özgeçmişlerin yüzde 35'inin 20-25 yaş aralığında olduğunu söyledi. Duyarlar, “Oldukça genç bir aday profilimiz var. 20-25 yaş grubu başı çekerken, 26-30 yaş grubu yüzde 25 oranla ikinci sırada. Öte yandan özgeçmişlerin yüzde 55'i erkek, yüzde 45 ise kadın adaylara ait” şeklinde konuştu.

Yoğunlukla mavi yakalıların istihdam edildiğini gösteren verilere göre, yaklaşık yüzde 7 ile muhasebe departmanı pozisyonları ilk sırayı alıyor. Ardından ise satış-pazarlama, üretim-imalat ve bilişim departmanları geliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mavi-yakalilarin-ilk-tercihi-insaat-sektoru_114712.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!