Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji Verimliliği ile 2 Milyon Ek İstihdam

‘Yeşil İş: Sürdürülebilir İş Buluşması’ na katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, enerji verimliliğiyle 2030 yılına kadar 2 milyonun üzerinde istihdam sağlanabileceğini, yenilenebilir enerji ile daha rekabetçi bir yapı oluşturulabileceğini söyledi.

yapi.com.tr
Enerji Verimliliği ile 2 Milyon Ek İstihdam

Sürdürebilirlik Akademisi’nin ev sahipliğinde bu yıl beşinci kez düzenlenen Yeşil İş: Sürdürülebilir İş Buluşması, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Hürriyet'in haberine göre, kalkınmanın sadece ekonomiden, büyümeden, rakamlardan ibaret olmadığını belirten Yılmaz, sadece enerji verimliğinin, bütün süreçlerinin Türkiye’de yapılarak 2030 yılına kadar 2 milyonun üzerinde bir istihdam oluşturulabileceğini ifade etti. Türkiye’nin doğal kaynakları kısıtlı ve enerji bağımlısı bir ülke olduğunu anlatan Yılmaz, “Dolayısıyla doğal kaynakları verimli kullanmak bizim ekonomimizin bir gereği. Yenilenebilir enerjiye daha ağırlık verdiğiniz, enerji verimliğini ön plana çıkardığınız zaman sadece çevreyi korumuş olmuyorsunuz, aslında maliyetlerinizi düşürüyorsunuz, daha rekabetçi ekonomik yapı oluşturuyorsunuz, dışa bağımlılığınızı azaltıyorsunuz” dedi.

Dünya iyiye gitmiyor

10. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nını 4 eksen üzerine oturttuklarını anlatan Yılmaz, “Birinci eksenimiz, sosyal boyuta verdiğimiz önemin göstergesi olarak ilk defa bir plana sosyal konularla, ‘nitelikli insan güçlü toplum’ dediğimiz bir bölümle başladık. İkinci eksenimiz ekonomiyle ilgili olarak yenilikçi üretim ve istikrarlı yüksek büyüme. Üçüncü eksenimiz mekansal boyutu içeriyor ve yaşanabilir şehirler oluşturmayı, bölgeler arasındaki dengesizlikleri azaltmayı içeriyor” dedi. Dördüncü boyutun ise kalkınma ve işbirliği olduğunun altını çizen Yılmaz, “Dünya ile tecrübeleriniz paylaşmak, onların tecrübelerinden faydalanmak ve işbirlikleri geliştirmek durumundasınız” dedi. Yılmaz, dünyanın kaynakların sürdürülebilirliği konusunda iyi bir yere gitmediğini, bu konuda küresel bir sorumluluk üstlenilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye için önemli konulardan birinin de şehirleşme olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, “Türkiye şu anda muazzam bir kentsel dönüşüm hamlesi başlattı. Bir taraftan şehir estetiğini koruyarak yeni yapıların daha enerji verimli ve akıllı yapılar olması için çalışmalıyız” dedi.

Şirketler kolaya kaçıyor

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Şirketler, arsa, bina alıyorlar, büyük rantlar elde ediyorlar. Fakat Ar-Ge’ye, girişimciliğe yeterince yatırım yapmıyorlar. Bunlar, hemen sonuç alınabilecek işler değil, orta vadede ama fazlasıyla sonuç alabileceğiniz işler. Büyük sermaye gruplarının bu işlere girmesi gerekiyor. Biz, ortam oluştururuz ama asıl Ar-Ge ve girişimciliği geliştirmesi gereken özel sektör. Bunu yaptığımızda daha fazla ‘yeşil iş’ üreteceğiz, kaynaklarımızı daha verimli  kullanacağız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-verimliligi-ile-2-milyon-ek-istihdam_112416.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!