Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Medcem Çimento Elektrik İhtiyacının %22’sini Kendisi Üretecek

Halihazırda yıllık olarak 70 milyon kwh elektrik üretimi yaparak ve ihtiyaç duyduğu elektriği üreten Medcem Çimento, yakın zamanda devreye girecek ikinci atık ısı tesisiyle birlikte, ihtiyaç duyduğu elektriğinin %22’sini kendisi üretecek.

yapi.com.tr
Medcem Çimento Elektrik İhtiyacının %22’sini Kendisi Üretecek

Medcem Çimento, yıllık olarak 70 milyon kwh elektrik üretimi yaparak ve ihtiyaç duyduğu elektriği kendi üreterek, ülke ekonomisine ve çevreye katkı sağladı. Hiçbir kaynak tüketmeden 25 bin konutun tüketimine yetecek kadar yeşil enerji üretimi sağlayan Eren Holding’in iştiraki Medcem Çimento, iklim değişikliğini engelleme çalışmaları kapsamında, çevreye 31 milyon kg karbondioksit (CO2) gazı salınımının da önüne geçti. Medcem Çimento, çevreye atılan ve yaklaşık olarak 350 °C sıcaklığındaki gazı tekrar geri kazdırarak ve buhardan elektrik üretimi yaparak kendi elektriğini karşılıyor.

Hedef 50 bin konutun tükettiği elektrik kadar yeşil enerji üretmek
Mersin’deki fabrikasının yanı sıra Kamerun ve Tunus’ta öğütme tesisleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde terminalleri bulunan Medcem Çimento, fabrika döner fırın birinci hattı özelinde 2018’de devreye aldığı ve kurulu gücü 10 Mwh olan atık ısı tesisi, tüketilen elektriğin bir bölümünü karşılıyordu. Yıllık olarak 70 milyon kwh kendi elektriğini üreten Medcem Çimento’nun inşası devam eden ikinci hatla birlikte yapmayı planladığı ikinci atık ısı geri kazanım tesisinin kurulu gücü ise yaklaşık 8 Mwh olacak. Tesis bittikten sonra, yıllık olarak 55 milyon kwh elektrik üretimi gerçekleştirecek. Medcem Çimento, tesisin tamamlanmasının ardından hiç bir kaynak tüketmeden 50 bin konutun tükettiği elektrik kadar yeşil enerji üretimi sağlayacak.

55 milyon kg karbondioksit salınımı engellenecek
Sürdürülebilirlik yönetimi kapsamında Ar-Ge çalışmaları yürüten Medcem Çimento, her iki hattan toplamda 125 milyon kwh elektrik üretimi yapacak. İki hatta kendi üreteceği elektrik ile, ihtiyaç duyduğu enerjinin %22’ sini karşılayacak ve 55 milyon kg karbondioksit salınımın önüne geçilmesini sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/medcem-cimento-elektrik-ihtiyacinin-22sini-kendisi-uretecek_189630.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!