Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tüketici Güveni Azaldı

Tüketici Güven Endeksi haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3 oranında azaldı; mayıs ayında 76 olan endeks haziran ayında 73,7 değerine düştü.

yapi.com.tr/AA
Tüketici Güveni Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3 oranında azaldı; mayıs ayında 76 olan endeks haziran ayında 73.7 değerine düştü.

Tasarruf etme ihtimali yüzde 9.8 azaldı

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 9.8 oranında azaldı. Mayıs ayında 26.6 olan endeks, haziran ayında 24 değerine düştü. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

Genel ekonomik durum beklentisi yüzde 3.9 azaldı

Mayıs ayında 102.7 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 3.9 oranında azalarak, haziran ayında 98.7 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

Hanenin maddi durum beklentisi yüzde 2.4 azaldı

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.4 oranında azaldı. Mayıs ayında 93.1 olan endeks değeri Haziran ayında 90.9 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

İşsiz sayısı beklentisi yüzde 0.5 azaldı

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 0.5 oranında azalarak, haziran ayında 81.2 değerine düştü. Bu azalış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuketici-guveni-azaldi_121931.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!