Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mesleki ve Teknik Okullar İşgücü İhtiyacına göre Yeniden Yapılandırılmalı

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye'deki işsizliğe rağmen sanayicinin ara eleman bulmakta sıkıntı çektiğini belirterek, mesleki ve teknik okulların bir an önce piyasanın işgücü ihtiyacına uygun olarak yeniden yapılandırılması gerektiğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Mesleki ve Teknik Okullar İşgücü İhtiyacına göre Yeniden Yapılandırılmalı

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yaptığı yazılı açıklamada, yeni eğitim sistemine geçişle birlikte çıraklık okulları ile mesleki ve teknik okulların da yeniden yapılandırılmasını istedi.
    
Konuya ilişkin önerilerini ilgili bakanlığa sunduklarını belirten Yorgancılar, piyasada talep görmeyen üniversitelerdeki atıl bölümlerin kapatılması, üniversiteli işsizler yaratarak, gençlere maddi ve manevi kayıplar yaşatılmaması gerektiğini savundu. Yorgancılar, Türkiye'nin, övündüğü genç nüfusunu, şartların gerektirdiği koşullara uygun yetiştirmek zorunda olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
    
''Nitelik sorunları yaşayan mesleki ve teknik okullar, bir an önce piyasanın duyduğu işgücü ihtiyacına uygun olarak yeniden yapılandırılmalı. 'İşsiz kalmak gençlerin psikolojisini bozuyor' haberleri, tıbbi bir gerçeği ortaya koymaktadır. Dinamik olan işgücü piyasasında gençlerin oradan oraya savrulmasına izin veremeyiz, vermemeliyiz. Mesleksizlik genç nüfusumuzun kaderi olmasın. Ulusal İstihdam Strateji Belgesi'nde de önemli bir yere sahip olan, mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması bir vatan borcu olarak görülecek kadar kutsal ve hayırlı bir iştir.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/mesleki-ve-teknik-okullar-isgucu-ihtiyacina-gore-yeniden-yapilandirilmali_101247.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!