Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Hiç Kimse Ekonomi, Yatırım Konuşmuyor"

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, "Şu an ülkemiz seçim atmosferine girmiş durumda. Hiç kimse ekonomi, yatırım konuşmuyor. Sanayiciler olarak, seçimlerin ardından ekonominin birinci gündem maddesi olmasını arzu ediyoruz" dedi.

yapi.com.tr / AA
"Hiç Kimse Ekonomi, Yatırım Konuşmuyor"

Ege Serbest Bölgesi'nde (ESBAŞ) düzenlenen 'İzmir Organize Sanayi Bölgeleri ve Serbest Bölgeler Platformu' toplantısında konuşan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar; Türkiye'nin üretmeden kalkınmasının mümkün olmadığına dikkat çekerek, gündemin ekonomi olması çağrısında bulunuldu. Yorgancılar, "Siyaset birinci gündem maddesi haline geldi, ekonomi öncelik sırasına alınması gerekiyor. İzmir'deki OSB'lerde bugün 7,5 milyon metrekare yatırımcı bekleyen arazi mevcut. Şu an ülkemiz seçim atmosferine girmiş durumda. Hiç kimse ekonomi, yatırım konuşmuyor. Sanayiciler olarak, seçimlerin ardından ekonominin birinci gündem maddesi olmasını arzu ediyoruz" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile geçtiğimiz günlerde bir araya geldiklerini, Manisa ile İzmir arasındaki teşvik farklılığına dikkatini çektiklerini belirten Yorgancılar, Zeybekci'nin bu konuda bir çalışma yapma sözü verdiğini ifade etti. OSB Kanunu ve Yönetmeliği gereğince, OSB'lerde arsa tahsisinin ardından bir sene içerisinde yapı projelerinin tasdik ettirilerek yapı ruhsatının alınması gerektiğini, yapı ruhsatı tarihinden itibaren de 2 yıl içinde üretime geçmesi zorunluluğunun bulunduğunu anlatan Yorgancılar, "Geçtiğimiz yıl 1. bölgelerde proje süresinin 1 yıldan 2 yıla, inşaat süresinin de 2 yıldan 4 yıla çıkarılması konusunda bakanlığa başvurumuz oldu. Yasa, OSB yönetimlerine 'mücbir sebeple süre uzatabilirsiniz' diyor. Firmanın finansal sıkıntıları, sektöründe yaşanan çok önemli düşüş mücbir sebepler arasında yer alıyor. Ancak bu da sorunun tam çözümünü sağlamıyor" diye konuşarak, konuya çözüm üretilmesi çağrısında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hic-kimse-ekonomi-yatirim-konusmuyor_118720.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!