Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Harcamaya ve Tüketime Dayalı Büyüme Modeli İşlevini Tamamladı"

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, harcama ve tüketime dayalı büyüme modelinin işlevini tamamladığını, yeni büyüme yollarının bulunması gerektiğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
"Harcamaya ve Tüketime Dayalı Büyüme Modeli İşlevini Tamamladı"

Ender Yorgancılar, yaptığı açıklamada "Ekonomide sonbahar olmasın" uyarısında bulundu. "Türkiye'nin en önemli sorunlarının başında tüketimin üretimden daha fazla yapılmasıdır" diyen Yorgancılar, "Harcamaya ve tüketime dayalı büyüme modeli işlevini tamamladı, artık yeni yollar bulmak zorundayız" dedi.

İç ekonomik ve siyasi gelişmelerin ciddi yansımalarının olabileceği bir küresel konjonktürden geçildiğine işaret eden Yorgancılar, bu dönemde siyasi istikrarın önemli unsurlarından birinin de ekonomik istikrar olduğunu dile getirdi. Ekonomide mevsimin sonbahar olmaması için çok dikkatli davranılması gerektiğini vurgulayan Yorgancılar, ekonomi yönetiminde tecrübeye önem verilmesini istedi.

Yorgancılar, "Genel seçimler öncesi ekonomi yönetiminde taşları yerinden oynatmak Türkiye'nin riskini artırabilir. Dönem, ekonomi yönetiminde istikrarı koruma dönemidir" dedi.

Türkiye'nin son 10 yılda yaşanan küresel likidite bolluğunu üretimi ve ihracatı değil tüketimi, üretken olmayan konut gibi yatırımları finanse etmek için kullandığını kaydeden Ender Yorgancılar, "Artık yeni yollar bulmak zorundayız. Bu yolun da rekabet gücü yüksek inovatif reel sektör ve ihracata dayalı büyüme olması gerektiği hususunda tüm kesimler hemfikirdir. Hem ulusal, hem de küresel koşulların tüketim çekişli büyümede denizin bittiğini ortaya koyması bu zorunluluğu netleştiriyor" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/harcamaya-ve-tuketime-dayali-buyume-modeli-islevini-tamamladi_123843.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!