Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Meşruyuz, Şeffafız, Herşey Ortada"

Mimarlar Odası, Ankara Kızılay'daki binalarının toplantı salonunda bulunan dinleme cihazıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

yapi.com.tr
"Meşruyuz, Şeffafız, Herşey Ortada"

Ankara Şube Yönetim Kurulu toplantılarının yapıldığı salonda, sandalyenin altına yapışkan bir bantla tutturulmuş olarak bulunan cihaz, odanın Bilgi İşlem Teknik Sorumlusu tarafından basın toplantısı sırasında kameralar önünde incelendi.

Verilen bilgiye göre çift mikrofonlu olan cihazın pil ömrü 50 ile 300 saat arasında. Dinleme cihazı içindeki verilerin, normal bir bilgisayarda açılamayacak kadar ayrıntılı olabileceğine de dikkat çekildi.

'Meşruyuz, şeffafız, her şey ortada'

Basın toplantısında konuşan Şube Başkanı Ali Hakkan, odalarının meşru bir kurum olduğunu, şeffaf bir çalışma tarzının bulunduğunu söyledi. Savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Hakkan, başka dinleme cihazlarına karşı binayı taratmayı düşündüklerinin altını çizdi.

Ankara Şube Sekreter üyesi Tezcan Karakuş Candan da eylemlerini dünyaya duyurduklarına, gizli kapaklı hiçbir faaliyetleri olmadıklarına dikkat çekti. Cihazı, eylem programlarını oluşturdukları Başkent Dayanışması toplantısından sonra bulduklarına işaret eden Candan, "Odamız bütün gücünü meşru mücadele hattından almıştır. Gizli kapaklı ne bir karar almış, ne de bir eylem yapmıştır. Dinlenecek bir örgüt değiliz, her şeyimiz ortada" dedi.

Bugünki toplantıda Atatürk Orman Çiftliği ile ilgili eylem kararı aldıklarını da dile getiren Candan, "Bilimsellikle kamu ve toplum yararı için mücadelemize devam edeceğiz. Bunu yapanların utanması gerekiyor. Demokrasiye vurulmuş bir darbedir" sözlerini sarf etti.

'Korku imparatorluğunun son noktası'

TMMOB Avukatı Nurten Çağlar Yakış da yasadışı dinlemenin suç olduğunu hatırlattığı konuşmasında Mimarlar Odası'nda ne konuşulduğunun merak edilmesini "İnsanları konuşmaktan men eden bir uygulama ve korku imparatorluğunun son noktası olarak görülebilir" ifadeleriyle değerlendirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mesruyuz-seffafiz-hersey-ortada_111514.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!