Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar Odası'ndaki Böcekte Polis İddiası!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde bulunan "böcek"in polisin de içinde yer aldığı bir grup tarafından yerleştirildiği iddia edildi.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası'ndaki Böcekte Polis İddiası!

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri geçtiğimiz yıl Yüksekova’da görev yapan G.T isimli polisin “böcek”in bulunduğu gün sırt çantasıyla Oda'ya geldiğini saat 10:00 ila 15:00 arasında birçok defa basın odasına girip çıktığını” ifade etti.

Fotoğraftan G.T isimli polisi teşhis eden bir oda çalışanı, “Çalıştığım katta şüpheli hareketlerde bulunduğunu görünce kendisine basın toplantısının yerini özellikle gösterdim. Buna rağmen Oda içinde gezinmeye devam etti” dedi. G.T.’nin teşhis edilmesi üzerine, Mimarlar Odası Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan da “Fotoğrafın odada dolaşan şüpheli şahsa ait” olduğunu kaydetti.

Görüntüleri istedi

Candan, “böcek”le ilgili 14 Ağustos’tayaptıkları toplantının bir gün sonrasında sivil giyimli bir şahısın Oda’ya gelerek dinleme cihazını ve kamera kayıtlarını istediğini söyledi. Candan, polis olduğunu görüntüleri savcılığa götüreceğini iddia eden şahısla arasında geçenleri şöyle anlattı: “Resmi kimliğini görmek istediğimi söyledim. Kimlikte isminin G.T. olduğu yazıyordu ve sicil numarası bulunuyordu. Ancak fotoğraf yoktu. Kayıtları ne yapacağımızı sordu. Suç duyurusunda bulunmak üzere savcılığa götüreceğimizi söyledim. Bunun üzerine kayıtları kimin götüreceğini, savcılığa yalnız gidip gitmeyeceğini sordu. Sorular bizi tedirgin etti. G.T. de heyecanlandı. Telaşlı bir telefon görüşmesi yaptıktan sonra odadan hızla ayrıldı.”

Fotoğrafsız kimlik yol gösterdi

Kuşkular üzerine ismi araştırmaya başlayan Oda yetkilileri G.T.’nin 2012’de Yüksekova’da görev yapan bir polis olduğunu ortaya çıkardı. Çalışanlar ve yöneticiler  G.T.’nin olay günü sırt çantasıyla Oda'ya geldiğini teşhis etti.  G.T’nin adına düzenlenen kimliği kullanan şahıs ise kayıplarda.

Basın mensubu kılığında

Dinleme cihazını yerleştirenlerin kendi aralarındaki konuşmalar da ortaya çıkmıştı. Konuşmalarda, “böcek”i yerleştiren G.T. ve arkadaşlarının 14 Ağustos’ta 11.00 sularında bina önüne geldikleri, gazeteci kılığında basın toplantısına girdikleri, bu sırada dinleme cihazını takmayı başaramadıkları anlaşılıyor. Bunun üzerine cihazı nasıl takacaklarını tartıştıkları da kayıtlara yansıyor. En sonunda biri “basın mensubu” kılığında odada kalırken, diğer kişi cihazı yerleştirmeye çıkıyor. İlk denemesinde başarılı olamayınca  bina çevresinde dolaşmaya devam ediyor. Bu sırada kendilerini arabayla bekleyen kişilerle konuşuyor. Kayıtta konuşmaları duyulanların   birbirlerine “amirim” şeklinde seslenmeleri dikkat çekiyor.

Mimarlık Odası Ankara Şubesi yetkilileri, bugün G.T. ve konu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacak.

Ne olmuştu?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, "Taksim’le ilgili bir çalışma yapıldı. Elimizde Şubat ayında, İstanbul’da ve Türkiye’de hareketlerin nasıl başlayacağıyla ilgili yapılan toplantıların kayıtları ve deliller var” açıklamasının bir gün sonrasında Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde dinleme cihazı bulunmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasindaki-bocekte-polis-iddiasi_111716.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!