Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Metro Yatırımları İstanbulluya Her Anlamda Kazandıracak”

İstanbul’da 2020 yılına kadar 10 milyar Euro’luk yatırım yapılması hedeflenen metrolar, şehre enerji ve ekonomik anlamda büyük katkılar sağlayacak. İTÜ Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez: Metroya yapılacak yatırımlar gelecek yıllarda daha da önem kazanacak.

yapi.com.tr
“Metro Yatırımları İstanbulluya Her Anlamda Kazandıracak”

İTÜ Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez, hızlı, engelli dostu, entegre ve sürdürülebilir metro yatırımlarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirterek; metroya yapılacak yatırımların gelecek yıllarda daha da önem kazanacağına işaret etti. Söylemez, metroların trafik sorununu çözmede önemli bir araç olmasının yanısıra ülke ekonomisine de büyük ölçüde katkı sağladığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Özellikle İstanbul gibi yoğun trafiğin bulunduğu kentlerde metrolar vatandaşa zamandan kazandırırken, çevreci olmaları sebebiyle de karbon emisyon oranının düşürülmesine yardımcı oluyor. Günümüzde İstanbul’da trafiği rahatlatmak adına atılacak her adım hayati önem taşıyor. Bu anlamda metrolar, İstanbulluların en büyük kurtarıcısı. Üstelik metrolar sadece trafik çilesinden kurtarıp, zamandan kazandırmıyor; aynı zamanda akaryakıt, yol bakım, onarım giderlerinden de tasarruf edilmesini sağlıyor. Yıllık hesaplamalara bakıldığında tasarruf oranı ciddi bir rakama tekabül ediyor. Yani metrolara yapılacak yatırımlar, İstanbullu’ya her anlamda kazandıracak”

MehmetMehmet Turan SöylemezEnerji verimliliğinde raylı sistemler büyük rol oynacak

Enerji kaynaklarının giderek azaldığını, buna karşın enerji ihtiyacının sürekli arttığını vurgulayan Prof. Dr. Söylemez, enerji konusunun dünya genelinde en büyük sorun haline geldiğinin altını çizdi. Söylemez, çok sayıda ülkenin enerji konusunda yeni politikalar geliştirdiğini belirterek, “Geçtiğimiz günlerde Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı ekonomi paketi ile enerji verimliliği ve enerji tasarrufu gibi konular yeniden gündeme geldi. Ulaşım konusunda metro gibi raylı sistemlerin kullanılmasıyla ülkedeki en büyük enerji tasarrufu metrolardan sağlanabilir” dedi.

Konut fiyatlarında artışlar gözlenebilir

Metroların, bulundukları bölgelerdeki konut projelerini de olumlu anlamda etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Söylemez, “Raylı sistemlerin kullanımlarının yaygınlaşmasıyla çok sayıda bölge değer kazanacak. Yakınında metro durağı bulunan semtler, o bölgede konut sahibi olmayı daha cazip hale getirecek. Bunun yanı sıra metrolara yakınlığına bağlı olarak, çok sayıda bölgede konut fiyatlarında ciddi fiyat artışları gözlenebilir” dedi.


İstanbul MetroRail Forumu ve Sergisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Ulaşım A.Ş, Tünelcilik Derneği Metro Çalışma Grubu, Ticaret Eşleştirme Derneği  ile Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği’nin destekleriyle 9-10 Nisan 2015 tarihlerinde düzenlenecek 'İstanbul MetroRail Forumu ve Sergisi'ne de değinen Prof. Dr. Söylemez; çevreci, hızlı, engelli dostu, entegre ve sürdürülebilir metro yatırımlarına ışık tutulacağını ifade etti. Söylemez, “ İstanbul’da düzenlenecek forumda idareler, yükleniciler, alt yükleniciler, tedarikçiler ve diğer paydaşların bir araya gelecek. Bunun yanı sıra forum sırasında yeni ve yürürlükte olan çok sayıda projeye teklif verme ve ortak olma imkanı sağlanacak. Metroların ulaşım sorununu giderirken, aynı zamanda nasıl yaşam merkezi olacağı konusunun ele alınacağı 'İstanbul MetroRail Forumu ve Sergisi', İstanbullular için kaçırılmaması gereken bir etkinlik olacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metro-yatirimlari-istanbulluya-her-anlamda-kazandiracak_126631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!