Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi

Metropolis Antik Kenti 23 Yıldan Sonra Ziyarete Açılıyor

İzmir Torbalı’daki Metropolis antik kenti ziyarete açılıyor. Bu yıl kültür turizmine kazandırılacak kent, 23 yıldır kazılıyordu.

yapi.com.tr
Metropolis Antik Kenti 23 Yıldan Sonra Ziyarete Açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Celal Bayar Üniversitesi'nin işbirliğiyle, 23 yıldır sürdürülen Metropolis antik kenti kazı çalışmalarının 2013 yılı etabı başladı. Torbalı Belediyesi ve Metropolis Sevenler Derneği (MESEDER) ile birlikte kazı çalışmalarına destek veren Sabancı Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre; Metropolis bu yıl içinde ören yeri olarak ziyaretçilere açılarak, kültür turizmine kazandırılacak.

İzmir'in EXPO şansını artıracak

Metropolis Antik Kentindeki kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Aybek, geçen yıl başlayan ören yeri çalışmalarının bu yıl tamamlanacağını belirterek, “Metropolis'in 2013'te ören yeri olarak açılması ve kültür turizmine kazandırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Metropolis'in aynı zamanda İzmir'in EXPO 2020 adaylığı konusunda yapılan çalışmalarda önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Antik kentin gizemi çözülecek

Aşağı Hamam (Palaestra) yapısındaki, 2008 yılında başlanılan kazı çalışmalarını bu yıl tamamlamayı ve hamamı eksiksiz olarak ortaya çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Aybek, bununla birlikte Metropolis kentinin resmi yapılarının yoğunlaştığı Orta Kent (Kent Meclisi Binası, Hamam Yapısı, Stoa ve çevresi) alanında yeni bir çalışmaya başlamayı düşündüklerini, bu yıl da yeni yapılar topluluğu, buluntu ve eserleri gün ışığına çıkarak Metropolis'in gizemini çözmeye devam edeceklerini bildirdi.

Taraf Gazetesi'nin haberine göre Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ise Metropolis'in tarihsel zenginliğinin ülke için önemli bir değer olduğunu, ören yeri çalışmalarının da tamamlanmasıyla, bu zenginliğin yerli ve yabancı turistlerle paylaşılacak olmasının, kendilerine heyecan verdiğini, Metropolis'in bölge ekonomisine ve kültür turizmine önemli katkıları olacağına inandıklarını aktardı.

 

 

 

 

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/metropolis-antik-kenti-23-yildan-sonra-ziyarete-aciliyor_110356.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!