Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Kent!

Helenistik ve Roma dönemi eserlerinin yer aldığı ve görünümüyle Kapadokya'yı andıran Kilistra Antik Kenti keşfedilmeyi bekliyor.

yapi.com.tr
 • Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Kent!
 • Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Kent!
 • Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Kent!
 • Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Kent!
 • Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Kent!
 • Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Kent!
 • Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Kent!
 • Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Kent!
 • Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Kent!
 • Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Kent!
 • Keşfedilmeyi Bekleyen Antik Kent!

AA'dan Abdullah Doğan'ın haberine göre; Meram ilçesi Gökyurt köyü sınırı içinde, Kapadokya'daki gibi lav yığılmalarıyla meydana gelen volkanik arazi üzerine kurulu, Helenistik ve Roma dönemi eserlerinin yer aldığı Kilistra Antik Kenti, taşıdığı tarihi mirası ve coğrafi güzellikleriyle turizmde daha yukarıları hedefliyor.

Konya kent merkezine 50 kilometre uzaklıktaki, yeni adı Gökyurt olan Kilistra Antik Kenti, kayalara yapılmış oyma kilise ve şapelleri, bugüne kadar gelmiş sarnıç ve su kanallarıyla Orta Çağ Hristiyanlığının izlerini taşıyor. Görünümüyle de Kapadokya'yı andıran antik kent, yeni proje ve yatırımlarla turizme kazandırılmayı bekliyor.

Kilistra, 2 bin yıla uzanan geçmişiyle Orta Çağ Hristiyanlığının en önemli merkezleri arasında yer alıyor. Helenistik dönemde yerleşimin başladığı tespit edilen antik kentin bulunduğu alanda yapılan arkeolojik kazılarda, Roma dönemine ait mezar taşındaki "Kilistra" ifadesinden adını alan kent, Orta Çağ'da Hristiyanlığı seçmiş halkın; putperestlerin ve yağmacıların yoğun baskıları sonucu buraya gizlenmiş olmalarından dolayı "saklı kent" olarak da isimlendiriliyor. Oyma kayalara yapılan konakları, Orta Çağ, Bizans ve Türk mimarisi bakımından oldukça zengin olan bu yerleşim yerinde, 4'er kaya mezarı ve sarnıç, 2'şer manastır ve kilise ile 8 şapel bulunuyor. Köprüleri, sarnıçları, şaraphaneleri, ibadethane ve seramikhaneleriyle görenleri adeta büyüleyen Kilistra, ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Kentteki kaya oyma mimarisini inceleyen Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi İlker Mete Mimiroğlu, yaptığı açıklamada, Kilistra'nın Orta Çağ dönemine ait, kırsal bir yerleşmenin çok iyi korunmuş örneği olduğunu söyledi. Antik kentin, Konya'daki diğer bir tarihi yerleşim yeri olan Sille'den daha zengin ve özel bir bölge olduğuna dikkati çeken Mimiroğlu, "Avrupa'daki ülkeler buradaki toplumdan en az 8-9 asır sonra Hristiyanlıkla tanıştı. Dolayısıyla burada Hristiyanlıkla ilgili çok fazla eser var. Bu da Kilistra'nın turizm açısından büyük potansiyeli olduğunu gösteriyor" dedi.

Mimiroğlu, Kilistra'nın kanalizasyon sistemi, sarnıç, kilise ve mezarlar gibi yapıların orijinal halinini koruduğunu belirtti ve şunları kaydetti: "Buna benzer yapılar Kapadokya'da da var. Fakat Kapadokya'daki mekanlar günümüzde de kullanılıyor, yeni mağaralar açılıyor. Kilistra bölgesinde ise insanlar yeni mağara açmıyor. Böyle olunca buradaki tüm eserlerin, en orijinal haliyle, Roma ve Bizans'a ait olduğunu anlıyoruz. Bu bölgedeki doğal ve tarihi zenginlikler, el değmemiş özgün mirastır. Belediyelerin veya ilgili bakanlıkların bu bölgeyi turizme kazandırması lazım. Yapılacak proje ve yatırımlar, bölgeye yüz binlerce turistin gelmesini sağlayacaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kesfedilmeyi-bekleyen-antik-kent_117153.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!