Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dilovası’nda Kalker Ocağı’na ÇED Gerekli Değil

Kocaeli Dilovası’nı delik deşen eden kalker ocağının kapasite artırımı projesine ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararı verildi.

yapi.com.tr
Dilovası’nda Kalker Ocağı’na ÇED Gerekli Değil

Çevresini saran büyük sanayi ve yarattığı tahribatla boğuşan Dilovası’nda 2002 yılında ÇED olumlu kararı alarak faaliyete geçen kalker ocağı, açık ocak tekniğiyle patlatma yapılarak işletiliyor. Geçen süre zarfında 50 hektara yakın ormanlık alanı yok eden ve ocağın patlatmadan çıkardığı gürültü ve tozdan kaynaklı yarattığı çevresel tahribata yol açan kalker ocağına Kocaeli Valiliği kapasite artışına ÇED gerekli değildir kararı verdi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; yaşam alanlarının yanına kurulu olan kalker ocağı, Çerkeşli Köyü’ne 2 kilometre, Hereke’ye 3,3 kilometre, Dilovası’na ise sadece 7 kilometre uzaklıkta.

Ocağın işletildiği 49 hektarlık alanın 46,29 bölümlük alanı orman arazisi içerisinde yer alıyor. Ne kadar ağacın daha kesileceği şirketin hazırladığı nihai ÇED dosyasında belirtilmezken, projenin faaliyet alanı ve çevresinin 1. derece deprem bölgesinde olduğu belirtiliyor. Bölgedeki ağaç türlerine ilişkin dosyada şu ifadeler yer alıyor: “Proje alanında bulunan ana ağaç türleri başta meşe türleri olmak üzere, gürgen, akçakesme, kocayemiş, laden, böğürtlen vb. maki florasına katılan diğer türlerdir. Sahada yapılacak her türlü kesim ve taşıma işleminde Orman Müdürlüğü’nün uygun görüşleri doğrultusunda yapılacağı taahhüt edilmektedir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dilovasinda-kalker-ocagina-ced-gerekli-degil_179466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!