Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Halk Olmadan ‘Halkın Katılım Toplantısı’ Yapıldı

Hazine arazisine kurulacak kalker ocağı için düzenlenen halkın katılım toplantısına ‘halk’ katılmadı. Şirket ve belediye çalışanları toplantı yaptığı esnada bölge halkı dışarıda protesto etti.

yapi.com.tr
Halk Olmadan ‘Halkın Katılım Toplantısı’ Yapıldı

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine kalker ocağı yapmak isteyen Limak Holding halkın katılım toplantısını ‘halk’ olmadan yaptı. Projeyi protesto eden bölge halkının toplantıya girmemesi üzerine şirket, kendi çalışanları ve belediyenin çalışanlarıyla toplantı yapmak zorunda kaldı.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Milli Savunma Bakanlığı’na tahsis edilmiş Hazine arazisine ‘bedelsiz’ yerleşen firma, kalker ocağı yapmak için 14 Aralık’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Başvuruyu aynı gün inceleyerek jet hızıyla karar veren Bakanlık, ‘halkın katılım toplantısı’ kararı verdi.

Projeye karşı çıkan bölge halkı, toplantının yapılacağı alanda bir araya geldi. Toplantıya girmeyerek projeyi protesto eden yurttaşlar basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında söz alan Kırklareli CHP Milletvekili Vecdi Gündoğdu, toplantıya sadece şirket elemanlarının ve AKP’li belediyenin çalışanlarının katıldığını belirterek; “Açık işletme yöntemi ile patlatmalı kazıların yapılarak cevher çıkartılması sırasında; su kaynaklarının yok olması, yaşam alanı olan bölgede gürültü, toz, taş ve kaya erozyonu, bitki örtüsü kayıpları yaşanması kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.

“Temiz suyun alternatifi yoktur” diyen CHP’li Gündoğdu sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “İçme suyunun riske edilmesinde kamu yararı yoktur. Proje alanı aynı zamanda arkeolojik kalıntıların bulunduğu bölgedir. Hükümetin rant uğruna, kontrolsüz yıkım ve talan politikalarına her ne pahasına olursa olsun dur diyeceğiz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halk-olmadan-halkin-katilim-toplantisi-yapildi_183658.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!