Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Metroyla Yatıp Metroyla Kalkıyoruz”

İZTO'nun aylık olağan meclis toplantısına katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, metro projesinin bitmemesi nedeniyle trafiğe kapanan Hatay caddesinde esnafın mağdur olduğunun söylenmesi üzerine, projenin tamamlanmamasının kendisini çok üzdüğünü, bu konuda büyük çaba sarf ettiklerini ifade etti.

yapi.com.tr / AA
“Metroyla Yatıp Metroyla Kalkıyoruz”

Fotoğraf: Halil Hüner

İZTO'nun aylık olağan meclis toplantısına katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, metro projesinin bitmemesi nedeniyle trafiğe kapanan Hatay caddesinde esnafın mağdur olduğunun söylenmesi üzerine, projenin tamamlanmamasının kendisini çok üzdüğünü, bu konuda büyük çaba sarf ettiklerini ifade etti.

Kocaoğlu, şunları söyledi:

''Hatay caddesinde bana kim ne söylerse haklı. Orada yaşayanlara da, esnafa da teşekkür ediyorum. Haklılar. Kent olarak şanssızlığımız oldu. Bu iş benim işim olsaydı şimdiye kadar 80 defa bitirmiştim. Ancak daha önce alan iki müteahhit de kaçtı. Mevzuat çerçevesinde bu müteahhitlere vermek zorundaydım. Geldiğimiz durumda 3 müteahhit canhıraş, gece gündüz çalışıyor. Bu çalışmayı gördükten sonra insanlarda da sabırla bekleme gibi bir eğilim oluştu.

Metroyla yatıp metroyla kalkıyoruz. Söz vermek doğru değil ama Haziran ayı içinde Bornova'daki Evka 3 ve Üniversite istasyonu ile İzmirspor ve Hatay istasyonlarını bitirmeyi, metroyu çalışır hale getirmeyi hedefliyoruz. Geriye 3 istasyon kalıyor. Geri kalanı Ekim ayında bitirmeyi planlıyoruz ama yıl sonuna kadar işletmeye açacağımızı düşünüyoruz''.

Kocaoğlu, Hatay caddesinin istasyonların tamamlanmasıyla adım adım trafiğe açılacağını, ancak Mayıs ayında caddenin tamamının trafiğe açılmış olacağını ifade etti.

Basmane'deki Dünya Ticaret Merkezi inşaatı, Yeni Kent Merkezi ve İnciraltı Bölgesi'nin planlanması konularında kimseyi kırmadan, sabırla hareket etmek istediklerini, Salhane Turan bölgesini kapsayan yeni kent merkezinde bir problem yaşanmayacağına inandıklarını belirten Kocaoğlu, ''Şu anda bu bölgede 100-200 milyon liralık yatırım yapmak isteyen projelerin sayısı 10 taneyi geçti. 1/5000'lik plan bugün kabul edilsin, yarın orada temeller atılacak, bu kente 30 ay içinde 2-3 milyar liralık yatırım yapılacak. Ciddi gruplar çalışıyor, inşallah problem hallolur'' dedi.

Kocaoğlu, Dünya Ticaret Merkezi sorununun belediye açısından çözüldüğünü, Güçbirliği ve EGS'yi desteklediklerini ifade etti.

Kruvaziyer limanı

Kocaoğlu, Kruvaziyer limanıyla ilgili Özelleştirme İdaresi'nin çalışmalarını takip ettiklerini, bir an evvel yapılmasında fayda olduğunu, ancak köklü bir çözüm için Bayraklı sahilinde Manda Çayı ile Alaybey Tersanesi arasında bir liman yapımını öngördüklerini, gelecekte bunun da değerlendirilebileceğini ifade etti.

Kocaoğlu, turistlere yönelik otobüs sayısının artırılacağını, faytonların yenileneceğini, Macaristan veya Çek Cumhuriyeti'nden faytonlar için at getireceklerini söyledi.

Torbalı Taşkesik mevkisinde 121 hektarlık alanda yapılması planlanan Torbalı Katı Atık Bertaraf Tesisi projesiyle ilgili de ÇED sürecinin başladığını, bu yatırıma devam edeceklerini bildiren Kocaoğlu, Harmandalı'ndaki proje fikrini de kafalarından çıkardıklarını ifade etti.

Aziz Kocaoğlu, çimento fabrikalarıyla ilgili çevre şikayetleri aldıklarını, fabrikaları kamuoyunun sabrını daha fazla zorlamamaları yolunda uyardıklarını, bu fabrikaların çevre önlemlerini alarak üretime devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Kocaoğlu, İzmir Körfezi'nin çamurla dolduğunu, liman kenti özelliğinin korunabilmesi için körfezin sürekli olarak dibinin taranması gerektiğini, 10 yıl daha gecikme olursa Mavişehir'den Sasalı'ya kadar büyük bir adanın ortaya çıkacağını belirtti.

Kocaoğlu, yeni vapurlar için DPT'den onayın çıktığını, Hazine'nin onayının ardından 15 vapur ve 2 arabalı vapur için ihale açacaklarını, tramvay projesinin de DPT'de olduğunu söyledi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/metroyla-yatip-metroyla-kalkiyoruz_85363.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!