Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Millet Bahçesi Olacak Denilen Arazi Yapılaşmaya Açıldı

Atatürk Havalimanı’na ‘Millet Bahçesi’ yapılması projesinde ısrarcı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılındaki yerel seçim öncesinde İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Ataşehir için de ‘Millet Bahçesi’ müjdesi vermişti. Ancak süreç çok farklı bir şekilde ilerledi.

yapi.com.tr
Millet Bahçesi Olacak Denilen Arazi Yapılaşmaya Açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde 19 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Ataşehir’de miting düzenlemişti ve AKP’nin Ataşehir ile ilgili vaatlerini sıralarken şöyle demişti: “Erenköy Gümrüğü ile İETT garajlarını kaldırıyor. Yerine 300 bin metrekarelik bir ‘Millet Bahçesi’ni inşa ediyoruz.”

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasından birkaç gün sonra AKP'nin Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem şunları söyledi: “Kamuya ait hazinenin mülkü olan Erenköy gümrüğü ve İETT garajının olduğu alan 300 dönüm bir araziye sahip. 30 yıldır bir trafik yükü var. Şimdi Ataşehir'in kalbinde hançer gibi duruyor. Buranın taşınması gerektiğini gerekli makamlara söyledik. Sayın Cumhurbaşkanımız en son Ataşehir mitinginde resmen ilan etti. 300 bin metrekare olan bu alan ‘Millet Bahçesi olarak yeşil alan olacak.”

AKP hem İstanbul hem de Ataşehir’de belediye başkanlığı seçimini kazanamayınca proje rafa kalktı.

Atatürk Havalimanı’nı yolcu trafiğine kapatıp, pistlerini kırarak bölgenin yeşil ihtiyacını karşılamak için Millet Bahçesi yapacağını duyuran iktidar, son derece yoğun yapılaşmaya sahip Ataşehir’deki 300 dönüm araziyi satmaya karar verdi.

21 Ağustos 2020 günü Resmi Gazete’de yayınlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasını taşıyan karar ile alan özelleştirme programına alındı. Özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2023 yılına kadar tamamlanmasının planlandığı arazi için Eylül 2021’de imar planı değişikliğine gidildi. 30 Eylül 2021 günü Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanarak yürürlüğe giren kararla mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı olunan Kayışdağı Mahallesi 1252 ada 10 parselde bulunan arazi yapılaşmaya açıldı.

Uygulamaya giren 1/5000 ölçekli yeni nazım imar planına göre 286 dönümlük araziye 20 kat yüksekliğinde konut, otel, ofis binaları inşa edilebilecek. Araziler üzerinde emsal hariç parsel büyüklüğünün iki katına kadar inşaat yapılabilecek. Büyük bir bölümü yapılaşmaya açılan arazinin bir bölümünde kamu binaları, meslek ve teknik öğretim lisesi, ilkokul ve cami yer alacak. Yapılardan geriye kalan alan ise millet bahçesi, park, otopark ve yol olacak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/millet-bahcesi-olacak-denilen-arazi-yapilasmaya-acildi_190728.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!