Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dört Bin Yıllık Antik Kent Yapılaşmaya Açılıyor

Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Bodrum'da 1. derecede korunma altında olması gereken ve arkelojik SİT alanı olan Myndos Antik Kenti'ni yapılaşmaya açtı.

yapi.com.tr
Dört Bin Yıllık Antik Kent Yapılaşmaya Açılıyor

Bodrum’da Gümüşlük Mahallesi’nin büyük bölümünü oluşturan ve M.Ö. 2 binli yıllara kadar dayanan Myndos Antik Kenti’nde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi tarafından sondaj çalışmalarına başlanması arkeolog ve tarihçilerle yöre halkının sert tepkisine neden oldu.

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre; Bodrum Kent Konseyi Karia Kültür Mirası Çalışma Grubu’ndaki arkeologlar Ayşe Temiz, Aykut Özet, Aynur Özet ile tarihçiler ve Gümüşlük’te yaşayan STK gönüllüleri bugün Kent Konseyi binası önünde basın açıklaması yaptı.

“Bodrum’da Şimdiye Kadar Görülmüş Bir Olay Değil”
1965 yılından bu yana Bodrum’da arkeolojik alanlarda çalışma yaptığını belirten ve 1988 yılından itibaren Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcılığı yapan emekli arkeolog Aykut Özet, “Koruma kurulunun böyle bir karar aldığını ve müzenin 1. derece sit alanının 3. dereceye çıkartıp yapılaşmaya açılması için sondaj çalışmasını yaptığını duyunca şok oldum. Bodrum tarihinde görülmüş bir olay değil. Çünkü bu koruma kurulundakiler de bölgedeki kazıları yöneten deneyimli arkeologlar, kazı başkanlarıdır. Sondaj yaptıkları yerin altında dev antik tiyatro ve kentin önemli yerleşim merkezi var, bunların bir bölümünü gün ışığına çıkarmıştık.” dedi.

“Dört bin yıllık tarihin üzerine yapılaşma mı olur?”
Arkeolog Ayşe Temiz ise Myndos Antik Kenti’nin prehistorik çağdan başlamak üzere günümüze kadar sürekli yerleşim gördüğünü belirterek şöyle konuştu:

“Burası aynı zamanda M.Ö. 4. yüzyılda Mausollos döneminde Karya bölgesinin üç önemli kentlerinden biridir. Myndos’da yapılan arkeolojik kazılar sırasında büyük çaplı bir tiyatro, bouleiterion ve tapınaklar ile şehrin kuzey kapısına ait iki kulenin temelleri, sütunlu yollar, gymnasion, hamam ve Bizans çağına ait kiliselerin kalıntıları tespit edilmişti. 4 bin yıllık antik kentin içine yapılaşmamı olur?”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dort-bin-yillik-antik-kent-yapilasmaya-aciliyor_190899.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!