Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Korunan Alanlarda Yapılaşmayı Artıracak Düzenlemeler İptal Edilmeli”

TMMOB Şehir Plancıları Odası, yaptığı açıklamada korunan alanlarda yapılaşmayı artıracak, zaruri olmayan kullanımlara izin verecek düzenlemelerin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

yapi.com.tr
“Korunan Alanlarda Yapılaşmayı Artıracak Düzenlemeler İptal Edilmeli”

TMMOB Şehir Plancıları Odası, Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esalara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’le ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 05.03.2022 tarih ve 31769 sayılı Resmi Gazete`de çıkan yönetmelik değişikliği (Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esalara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik) ile bu yönetmelikte tanımlanan korunan alanların çeşitli maksatlarla kullanılmasına yönelik düzenlemeler getirilmiştir.

Yönetmelik içerisinde değişikliğe konu kimi maddelerin zaruriyet gerektiren hallere yönelik olduğu görülürken, enerji başta olmak üzere kimi sektörlere yönelik düzenlemelerin ise hiçbir şekilde öncelik barındırmayan, korunan alanların niteliğini bozucu uygulamalara sebep olacak içerikte olduğu görülmektedir.

Ülkemizde iklim krizinin olumsuz etkilerini daha da derinleştirecek, korunan alanlarda kullanım baskısını artıracak bu düzenleme, kamu yararı ve gelecek kuşakları koruma ilkesiyle bağdaşmayan bir düzenlemedir. Korunan alanları yıpratan, bu alanlarda kullanım yoğunluğunu artıran uygulamalara son verilmelidir.

Bu sebeple bahse konu yönetmelik içerisinde zaruriyet içermeyen, kamu yararına aykırı her türlü düzenleme maddesine yönelik hukuki yollara başvuracağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/korunan-alanlarda-yapilasmayi-artiracak-duzenlemeler-iptal-edilmeli_189641.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!