Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Milletvekilinden Boğaza Nazır Kaçak Villa

Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider’in Lapseki’de Çanakkale Boğazı’nı gören villasının kaçak olduğu ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Milletvekilinden Boğaza Nazır Kaçak Villa

AKP Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider’in 1915 Çanakkale Köprüsü’nün bulunduğu Lapseki ilçesinde boğaza nazır kaçak villa yaptırdığı tespit edildi. Kaçak villa, CİMER’e yapılan şikayetle ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, villanın yapıldığı alandaki eski binaya verilen Yapı Kayıt Belgesi’ni iptal etti ve binanın yıkılmasını istedi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre; 25 Ocak 20024 tarihinde bir vatandaş, denize sıfır 16 ayrı kaçak yapının tek tek parsel ve ada numaralarını CİMER’e yaptığı şikayette anlattı. AKP’li vekilin villasının olduğu alan için de “125 ada 20 parsel tescilli 50 metrekare yıkık ev olan tarla vasfında ve kıyı kenar çizgisi içinde kalan, yolu olmayan parsel 2020 yılında 150 metrekare yeniden yapılarak kullanılmaya başlandı” ihbarında bulundu.

Şikayet Çanakkale Valiliğine iletildi. Valilik de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nden incelenme talep etti. 21 Şubat’ta inceleme yapan görevliler hazırladıkları raporda “Kaçak inşai faaliyetler icra edildiği hususundaki iddia ve yakınmalar gereğince parselin mahallinde incelemede bulunulmuş, parselde yapı kayıt belgesi alınan eski binanın yerinde betonarme lüks bir villa yapısının yer aldığı tespit edilmiştir” bilgisine yer verdi.

Eski binanın sahibi olan Hafize İçin isimli vatandaş, 2018’de çıkarılan yasa ile Yapı Kayıt Belgesi hakkını elde etti. Ama belge için binanın 31 Aralık 2017’den önce yapılmış olması şartı getirilmişti. Ancak AKP’li vekilin eski binayı 2017’den sonra yıkıp yeniden yaptığı hatırlatılarak, yapı kayıt belgesinin iptaline karar verildi. Ayrıca alt yapı hizmetlerinden yararlanmaması için ilgili kurumlara bildirimlerde bulunuldu. Şimdi 31 Mart’ta AKP’den İYİ Parti’ye geçen Lapseki Belediyesi’nin kaçak villa için ne yapacağı merak ediliyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milletvekilinden-bogaza-nazir-kacak-villa_204565.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!