Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Milyarlar Dökülen "Kazlıçeşme" Davalık Oluyor!

İhale öncesi apar topar askeri alan statüsünden çıkartılıp imara açılan Emlak Konut GYO'nun Zeytinburnu Kazlıçeşme tank fabrikası arazisi, dünkü ihalede 4 milyar 240 milyon liraya satıldı. Şehir Plancıları Odası, dava açıyor.

yapi.com.tr
Milyarlar Dökülen "Kazlıçeşme" Davalık Oluyor!

Radikal'den Elif İnce'nin haberine göre, TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) dün 4 milyar 240 milyon liraya Özak-Yenigün-Delta ortaklığına sattığı Zeytinburnu tank fabrikası arazisi üzerinde yükselecek inşaat şimdiden davalık oldu.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, üzerinde kültür varlığı olarak tescilli birçok askeri binanın bulunduğu araziye 70 metre (23 kat) yüksekliğinde konut, ticaret ve turizm alanı olarak inşaat yapılmasını mümkün kılan imar planlarına dava açıyor.

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, "Yine kamuya ait bir kentsel mekan, kamuya kazandırılması gerekirken çok yoğun bir yapılaşma hakkı ile satışa çıkartılıyor ve bölgenin ulaşım altyapısı gibi sorunlarını daha da büyütecek olan bir kararla kamu da zarara uğratılıyor” dedi. Kahraman ayrıca resmi plan onay süreci tamamlanmadan çıkılan ihalenin hukuksuz olduğunu belirtti.

İhaleye özel imar planı

Araziyi askeri alan statüsünden çıkararak yapılaşmaya açan yeni imar planları, Emlak Konut’un ihale ilanından üç gün önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmıştı. 2007’den kalma imar planlarında yüzde 80’i askeri alan olan -dolayısıyla imara kapalı- arsa TOKİ’nin hazırladığı yeni planlarda tümüyle askeri alandan çıkartılarak imara açıldı. Aynı işlemle kullanımı konut, ticaret ve turizm alanı olarak belirlenen alana 2-2.5 emsal (toplam inşaat alanını belirleyen katsayı) verildi. Bu yapılaşma haklarıyla 111 dönümlük arazi üzerine yapılabilecek toplam inşaat alanı da 225 bin 906 metrekareye çıktı.

Kamuya ait mekan yoğun yapılaşma hakkıyla satışa çıkartılıyor

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, “Bu arazi üzerinde endüstri mirası olarak tescilli yapılar, askeriyeye ait fabrika var. Kentte silüet tartışması bu kadar yoğunken, tartışmanın ana odağı olan ve hakkında yıkım kararı çıkan 16/9’un hemen yanında benzeri bir yapılaşmaya gidiliyor. Bu gelişme İstanbul silüeti için umut doğuran mahkeme kararının da hiçe sayıldığını gösteriyor. Ayrıca yine kamuya ait bir kentsel mekan, kamuya kazandırılması gerekirken çok yoğun bir yapılaşma hakkı ile satışa çıkartılıyor ve bölgenin ulaşım altyapısı gibi sorunlarını daha da büyütecek olan bir karara imza atılırken kamu da zarara uğratılıyor” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milyarlar-dokulen-kazlicesme-davalik-oluyor_116067.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!