Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ŞPO İstanbul 'Kamu Yararı' için Mücadeleye Devam Edecek

15-16 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen Genel Kurulu ardından yenilenen ve görev başı yapan TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İstanbul Şubesi XIII. Dönem Yönetim Kurulu; yeni dönemde de meslek ışığı doğrultusunda kamu yararı için verdiği mücadeleyi sürdürecek.

yapi.com.tr
ŞPO İstanbul 'Kamu Yararı' için Mücadeleye Devam Edecek

Foto: Akif Burak Atlar (solda) ve Tayfun Kahraman

Yeni Yönetim Kurulu, dün (4 Mart Salı) şube merkezinde yapılan basın toplantısıyla geride kalan iki yıllık çalışma döneminde meslek alanı ve kent için verilen hukuksal mücadeleye dair bir özet verirken; XIII. dönem gündemine dair de ipuçları verdi. İstanbul`un 2013 yılı kent gündemine ilişkin kapsamlı bir derleme olan '2013 İstanbul Kent Almanağı'nın da tanıtıldığı toplantıda, ŞPO İstanbul'un son dönemde imar yolsuzlukları ile kamuoyu gündemine gelen birçok plan ve proje hakkındaki görüşleri de paylaşıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ŞPO İstanbul Başkanı Tayfun Kahraman, 14 kişiden oluşan İlçe Yönetim Kurulu'na XIII. dönemde 5 yeni üyenin katıldığını ve 8 üyenin de akademisyen olduğunu söyledi. Şubat 2012 - Şubat 2014 yıllarını kapsayan XII. dönem çalışmaları ve ŞPO İstanbul'un taraf olduğu hukuk mücadeleleri hakkında bilgi veren Akif Burak Atlar da, 2013 İstanbul Kent Almanağı için ise, "İçerik oluşturmakta hiç zorlanmadığımız, devamının gelmesini istediğimiz kolektif bir çalışma" dedi. Başta Taksim Yayalaştırma Projesi, Maslak 1453 ve Bakırköy 46, Mecidiyeköy Likör Fabrikası, Haydarpaşa Garı ve yakın çevresi planları, Tarihi Yarımada, üçünücü köprü, Çamlıca ve Sevda tepeleri, Etiler Polis Okulu ve Şişli Endüstri Meslek Lisesi, Salı Pazarı Limanı (Galataport), Şehrizar Konakları olmak üzere son dönemde imar yolsuzlukları ile kamuoyu gündemine gelen birçok plan ve projede son durum hakkında bilgi veren Atlar; Oda olarak süreçlerde yer almak istemelerine rağmen katılımları engellendiği için yargıya başvurmak dışında bir alternatiflerinin kalmadığını belirtti.


İstanbul Kent Almanağı 2013

Oda içinde kolektif bir çaba ve çalışma ile ortaya çıkan İstanbul Kent Almanağı 2013, sunuş yazısında ifade edildiği biçimiyle, İstanbul'un bir yıllık gündeminde bazen keyifle, bazen de kızarak okuyacağınız haberlere, demeçlere ve yazılara yer veriyor; ŞPO İstanbul tarafından gerçekleştirilen çalışmaları ve açıklamaları yeniden hatırlatıyor. İstanbullulara yeni bir arşiv belgesi daha kazandırmak amacını da taşıyan almanak, her ayın öne çıkan haberlerine yer verirken, o ayın öne çıkan ve kente damgasını vuran konu başlığını da masaya yatırıyor. Her ayın konu başlığında ele alınan gündem hakkında bugüne kadar çıkan haber ve yazılara yer verilirken; dilden düşmeyen proje, plan ve yıkımların kendi tarihsel süreçleri de aktarılmaya çalışılıyor. Bu çerçevede Ocak ayının odağında 'konut sorunu ve riskli alanlar' yer alırken, Şubat'ta 'kıyı dolgu alanları, Mart'ta 'olimpiyatlar', Nisan'da 'Emek Sineması', Mayıs'ta 'kent silueti', Haziran'da 'Gezi Parkı', Temmuz'da 'Adalar', Ağustos'ta '3. Havalimanı', Eylül'de 'Fikirtepe', Ekim'de 'metro ve Marmaray', Kasım'da 'bostanlar', Aralık'ta da 'yerel seçimler ve katılım' konularına birer parantez açılıyor.    

Foto (soldan sağa): Akif Burak Atlar, Tayfun Kahraman, Tuba İnal Çekiç, Dr. Erhan Kurtarır ve Çare Olgun Çalışkan

ŞPO İstanbul Şubesi XIII. Dönem (Şubat 2014 - Şubat 2016) Yöentim Kurulu

Başkan: Tayfun Kahraman
II. Başkan: Tuba İnal Çekiç
Sekreter: Akif Burak Atlar
Sayman: Kumru Çılgın
Üyeler: Gürkan Akgün, Süleyman Balyemez, Kıvanç Kutluca, Çare Olgun Çalışkan, Aysun Koca, Erhan Kurtarır, Ceyda Sungur, Oktay Kargül, Nuray Çolak, Ayşe Yıkıcı

http://www.yapi.com.tr/haberler/spo-istanbul-kamu-yarari-icin-mucadeleye-devam-edecek_117791.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!