Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimar Sinan, Ölümünün 422. Yılında Tüm Yurtta Anıldı

Mimar Sinan, ölümünün 422. yılı nedeniyle Türkiye'nin değişik yerlerinde düzenlenen etkinliklerle anıldı. En kapsamlı etkinlik dizisi Mimar Sinan'ın memleketi Kayseri'de yapılırken, ustalık eserinin yer aldığı Edirne'deki etkinliklerde yeterli katılım sağlanamadı. Etkinliklerde her sene olduğu gibi, çeşitli kentlerdeki Mimar Sinan anıtlarına

yapi.com.tr
Mimar Sinan, Ölümünün 422. Yılında Tüm Yurtta Anıldı

EM>Fotoğraf: MUSTAFA YILDIZ (AA)

Mimar Sinan, ölümünün 422. yılı nedeniyle Türkiye'nin değişik yerlerinde düzenlenen etkinliklerle anıldı. En kapsamlı etkinlik dizisi Mimar Sinan'ın memleketi Kayseri'de yapılırken, ustalık eserinin yer aldığı Edirne'deki etkinliklerde yeterli katılım sağlanamadı. Etkinliklerde her sene olduğu gibi, çeşitli kentlerdeki Mimar Sinan anıtlarına çelenkler bırakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

''Sinan ve Çağı Sempozyumu"nda Mimar Sinan'ın Yapıları Ele Alındı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ''Mimar Sinan Günleri'' kapsamında gerçekleştirilen ''Sinan ve Çağı Sempozyumu''nun birinci oturumunda ''Sinan Yapılarına Anlamsal Bakış'', ikinci oturumunda ise ''Sinan Yapılarının Strüktürel Analizi ve Onarımı'' konuları ele alındı.

Mimar Aysel Çetinsoy, Kadir Has Kongre Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen sempozyumda yaptığı konuşmada, Mimar Sinan'ı daha iyi anlatabilmek ve eserlerini değerlendirebilmek için öncelikle insani yönünün iyi bilinmesi gerektiğini bildirdi. Çetinsoy, Mimar Sinan'ın özellikle askerlik döneminde gittiği ülkelerdeki mimari yapılardan etkilendiğini ve edindiği birikimler sayesinde kendi tarzını ortaya koyduğunu söyledi.

Sempozyuma İsveç'ten katılan Kungliga Tekniska Yüksek Okulu'ndan Prof. Dr. Johan Martelius ise uzun süredir Mimar Sinan'ın eserlerini incelediğini ifade ederek, katılımcılara Süleymaniye Camisi ve Külliyesi hakkında bilgi verdi. Martelius, Osmanlı toplum yapısına bağlı olarak, sosyal ve siyasi yapıda 'merkezilik' kavramının önem teşkil ettiğini vurgulayarak, ''Buna bağlı olarak cami çevredeki yapılar uyum içindedir. Camilerde yansıtılan resim adeta Kabe'nin küçük bir yansıması şeklindedir'' diye konuştu.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nden Dr. Tolga Erkan da Mimar Sinan'ın, Suriye'de yaptığı eserler arasında önemli bir yere sahip olan Hüsreviye Camisi'nin, Halep şehrinin Osmanlılaşmasında ve İmparatorluğa siyasi, ekonomik, dini ve askeri bakımdan katkısı konusunda bilgiler aktırdı. Erkan, Sinan'ın ordu içinde geçen yetişme çağında Avrupa'da çok farklı yerler gördüğünü ve bu sayede kendi mimarlık bilgisini oluşturduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

''Sinan'ın yaptığı eserlere ek olarak Halep şehri, sahip olduğu surlar sayesinde komşularına karşı üstünlük sağlamış ve yakınında bulunan Anadolu kentleriyle kurduğu yakın ilişkiler sayesinde de Osmanlı burada siyasi üstünlük elde etmiştir.''

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/mimar-sinan-olumunun-422-yilinda-tum-yurtta-anildi-_78534.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!