Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar AKM’de Yapılacak Millet Bahçesi’nin Peşini Bırakmıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AKM Kentsel Tasarım Onayı ve Park Bahçeler kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı.

yapi.com.tr
Mimarlar AKM’de Yapılacak Millet Bahçesi’nin Peşini Bırakmıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, dava süreçlerine rağmen Atatürk Kültür Merkezi alanlarında devam eden talanın peşini bırakmıyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde, Ankara II Nolu Koruma Bölge Kurulu 15.01.2019 tarih ve 3557 karar nolu  "Atatürk Kültür Merkezi 1.Bölgede yer alan 13.09.1981 tarih ve 3116 sayılı kararı ile tescilli Şeref Tribünü, Tavla Binası ve Merasim Pistinin bulunduğu alana ilişkin hazırlanan 1/2000 ölçekli Kentsel Tasarım Projesinin onaylanması" kararı ile Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 07.11.2019 tarih ve 1336 karar nolu "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın itirazının kabulüne, Park ve Bahçeler Müdürlüğü Binasının 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı niteliği taşımaması nedeniyle 3908 sayılı kararın Park ve Bahçeler Müdürlüğü Binasına ilişkin kısmının iptali" kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava açtı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “AKM alanlarında tescilli ve korunması gereken bölgelerin yıkılarak, millet bahçesi adı altında rant bahçesi yapımı, dava süreçlerine rağmen devam ediyor. Atatürk Kültür Merkezi Kentsel Tasarım Onayı ve Park Bahçeler kararının yürütmesin durdurulması ve iptali için dava açtık. Park Bahçeler Müdürlüğü binası korunacak yapı statüsündeyken kurul kararı ile kültürel miras niteliğindeki yapının yıkımına kılıf hazırlanmıştır. Kurul aynı iller bankasında olduğu gibi gelecek nesillerin kültür varlığı olan bir yapı görebilme hakkını koruyamamıştır.” dedi.

 

 

Candan, sözlerine şöyle devam etti: “Ankara’da 5 bölgeden oluşan Atatürk Merkezi alanlarında 1. etabına başlanan, 398 milyon liraya ihale edilen Millet Bahçesi kamu yararına hizmet etmemektedir, zira Ego Hangarları yerine başlanan Merkez Ankara Projesi millet bahçesini adeta projeye dahil bir unsur gibi kullanmakta ve gerek internet sitesinde gerek Ankara’nın dört bir yanındaki ilan panolarında verilen ilanlarda ‘en büyük bahçesine komşu olun, 1,7 milyon metrekare büyüklüğüyle göz dolduran Millet Bahçesi’nde doğrudan erişim imkanı olan proje bir köprü vasıtasıyla Millet Bahçesi’ne bağlanacak ve yaşam alanınızın bir parçası haline gelecek’ ifadeleri yer almaktadır. Merkez Ankara Projesi’nin tam anlamıyla reklam ve tanıtım unsuru haline gelen Millet Bahçesi’nin arka bahçesi olacağı aşikardır.”

Candan, “Niyetin, dibe vuran inşaat sektörünün önünü açmak ve değerlerimizi yok etmek olduğu ortadadır. Nerede bir millet bahçesi varsa yanında ya büyük ölçekli rant projeleri ya da yok etmek istedikleri Cumhuriyet değerleri vardır. ‘Yeşil alan yapıyoruz' aldatmacasının altında katmerli bir yıkım ve rant projesi otopark yapımıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Alanın tamamında otopark yapılması Ankara'nın ulaşımını da tıkayacaktır.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-akmde-yapilacak-millet-bahcesinin-pesini-birakmiyor_180605.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!