Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlardan Kültür Bakanlığı’na Kapadokya Çağrısı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi hinterlandında bulunan UNESCO Dünya Miras Listesinde olan Kapadokya bölgesinde, Kültür Bakanlığı’nı talanı durdurmaya çağırdı.

yapi.com.tr
Mimarlardan Kültür Bakanlığı’na Kapadokya Çağrısı

Kapadokya Alan Yönetmeliği’nin yayınlanması sürecinde, bu yönetmeliğin sorunlu bir yönetmelik olduğunu belirten Mimarlar Odası Ankara Şubesi, işgallerin ve usulsüz tüm yapılaşma süreçlerinin Kapadokya Alan yönetimi tekelinde olacağını, denetim sorunu yaşanacağını, bölgede rant eliyle paylaşım savaşlarının olacağını, işyerlerinin ve otellerin tarihi katledeceğini ifade etmişti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ürgüp’te belediye eliyle yapılan işhanı projesi, Ürgüp Sarıhıdır Mahallesi’ne yapılan otel, Ürgüp Millet Bahçesi adı altında konut ticaret yapılaşmasını ve Kapadokya alan yönetiminin her işlemden alacağı ücret tarifesini değerlendirdi.

Candan, “UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan Kapadokya’da bir yandan tarihi ve doğal alanlar tahrip ediliyor, Millet Bahçesi adı altında, ticaret ve konut alanlarına hizmet edecek yapılaşma alanları yaratılıyor, içerisinden hızlı trenin geçtiği bir yandan yeni sermaye ilişkilerine olanak sağlanacak uygulamalar yapılıyor, diğer yandan da resmi gazetede Kapadokya alan başkanlığı tarafından yayınlanan işlem tarifesi ile  yapılacak her projeden işlem ücretleri alınması düzenleniyor. Kapadokya Beyliği’mi kuruldu? ” diye konuştu.

“Ürgüp’te tarihe beton dökerek işhanı yapmak, ihanettir”
Candan, sözlerine şöyle devam etti: “13 Aralık 2021 tarihinde, Ürgüp Belediyesi’nin tarihi mağaraları tahrip ederek, işhanı yapmasına ilişkin 2863 sayılı Koruma Kanuna aykırı işlemleri nedeniyle, görevini kötüye kullanmaktan Ürgüp Belediye Başkanı hakkında Mimarlar Odası Ankara Şube olarak suç duyurusunda bulunmuştuk. Suç duyurusunda ve kamuoyunun verdiği tepkilerden kaynaklı, Ürgüp Belediyesi işhanı projesi bir süre durdu ve şimdi yeniden inşaata devam edilmekte ve tarihin üzerine beton dökülmektedir. 2863 sayılı kanunun 65. Maddesi çok açıktır. Ayrıca Kültür Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu 666 sayılı İlke Kararı uyarınca ‘Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen yapıların herhangi bir şekilde (yıkılmaları, yanmaları, koruma kurulundan izin alınmadan yıktırılmaları vb) yok olmalarına sebep olanlar hakkında ceza mahkemelerinde yasal soruşturma açılmasına karar verilir’ denilmektedir. Öte yandan hukuksuz bir şekilde devam eden bu inşaat sürecinde yapım ihalesinin iptal edilmesi ve inşaatın ivedilikle durdurulması, bugüne kadar yapılan inşai faaliyetlerin ise kaya formasyonuna yeni bir zarar vermesini önleyecek tekniklerle sökülerek alandan uzaklaştırılması gerekmektedir. Ürgüp’te yapılan bu tahribat sürecinde. UNESCO Dünya Miras Listesinde olan ve Kapadokya’da Belediyenin ve alan yönetiminin tahribata yol açan uygulamalarına yönelik Kültür Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz.”

“Kapadokya’da kültürel kıyım”
Candan şunları kaydetti: “Ürgüp Belediyesi tarafından Temenni Tepesi eteklerinde gerçekleştirilen ve tarihi mağaraların tahrip edildiği işhanı projesi aynı zamanda kültürel bir kıyımın da göstergesidir. Çok kültürlülüğün simgesi olan Kapadokya bölgesi, bu zengin kültürel birlikteliğinin de yok edilmesinin ana mekanı haline gelmiştir. Kapadokya alan yönetimi ile sistematik şekilde devam eden arka arkaya gelen bu uygulamalar, hem Kapadokya bölgesine hem Ürgüp’te son günlerde yapılmaya çalışılan içerinden hızlı tren geçen otel projesi, 2 şer katlı villalar ve ranta hizmet eden millet bahçesi ve proje üretim süreçlerinde ücretlerin talep edildiği işlemler tarifesi Kapadokya’da düzenin nereye gittiği konusunda tereddüt uyandırmaktadır. Başka Kapadokya yok, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hukuksal süreçlerimiz devam edecek. Kapadokya’da katliamı durdurun.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlardan-kultur-bakanligina-kapadokya-cagrisi_190140.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!